Czwarta edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta rozpocznie się w czwartek w Gorlicach. W programie m.in.spotkania autorskie, koncert, pokaz filmu biograficznego o patronie, spektakl inspirowany twórczością Haupta oraz czytanie jego prozy.
Tegoroczny program Festiwalu im. Zygmunta Haupta to 23 wydarzenia, w których weźmie udział 44 gości. W programie spotkania z autorami i autorkami reprezentującymi szerokie spektrum gatunków — od prozy, przez poezję, po reportaż i biografię, a także koncert, pokaz filmu, spotkania poświęcone twórczości Zygmunta Haupta, czytanie jego prozy oraz spektakl improwizowany.
"Haupt nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi. Cała reszta to mydlenie oczu, czcza rozrywka i zabawianie tłumu. Haupt o tym wie. Dlatego stworzył język, który nie ma sobie równych. Opowiada tak, że słowa wydają się w sposób idealny przylegać do desygnatów. Tak, jakby pamięć była silniejsza od czasu, od straty, od nicości. (…) Czas, by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni" - uważa dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Stasiuk.
W tym roku Haupt będzie tematem spotkań przygotowanych przez dr. hab. Rafała Szczerbakiewicza i dr. Pawła Panasa. Pierwszy z badaczy prześledzi filmowe inspiracje w prozie autora „Pierścienia z papieru”, natomiast drugi opowie o efektach swojej ostatniej kwerendy oraz o roli, jaką w życiu i pisarstwie Haupta odegrał Paryż. Bedzie tez można zobaczyć film biograficzny „Pytania z bezkresu” (reż. Wojciech Maciejewski, 1998) oraz wysłuchać prozy Haupta w interpretacji Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, aktorki filmowej i teatralnej, laureatki Złotej Palmy w Cannes za główną rolę w filmie „Inne spojrzenie”. Festiwal zamknie Teatr Improwizowany Klancyk spektaklem,, który powstanie na żywo, na oczach widzów, bez żadnego scenariusza. Za inspirację posłuży oczywiście proza Haupta, którą podczas spektaklu będzie czytał Andrzej Stasiuk.
Festiwal otworzy koncert Mikołaja Trzaski, który zagra na saksofonie i klarnecie. Tego samego wieczora Andrzej Stasiuk przeczyta fragmenty swojego „Dziennika pisanego później”.
Wśród tegorocznych spotkań autorskich festiwalu są m.in. rozmowy o: Andrzeju Bursie (z Wojciechem Bonowiczem), Pinchasie Bursteinie, pseud. Maryan (z Ewą Andrzejewską), Tadeuszu Gajcym (z prof. Stanisławem Beresiem), Jarosławie Iwaszkiewiczu (z Anną Król), Stanisławie Lemie (z Wojciechem Orlińskim) oraz o Bohumilu Hrabalu i Ocie Pavlu (z Aleksandrem Kaczorowskim).Gośćmi festiwalu będą poetki Genowefa Jakubowska-Fijałkowska i Urszula Zajączkowska, autorzy książek reporterskich m.in. Beata Chomątowska, Mikołaj Grynberg i Aneta Prymaka-Oniszk, prozaicy jak Andrij Lubka i Maciej Płaza, a także Natasza Goerke i Darek Foks, których twórczość stanie się być może pretekstem do dyskusji o tym, czy da się postawić jednoznaczną granicę między prozą a reportażem oraz między prozą a poezją.
Cykl spotkań domknie wydarzenie, którego inicjatorami i organizatorami są Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza — wydawcy książki „Miejsca, ludzie, opowieści”, zbiorowej publikacji naukowej poświęconej twórczości Andrzeja Stasiuka. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ agz/