Zakończyła się konserwacja znajdujących się w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie akt kard. Stefana Sapiehy i biblioteki kard. Karola Wojtyły.
Specjaliści zabezpieczyli też około 80 woluminów zawierających pierwsze, tzw. „brulionowe” wersje dokumentów, które powstały w kancelarii Biskupów Krakowskich od połowy XV do końca XVIII wieku.
Na konserwację wydano ok. 60 tys. zł, z czego 48 tys. zł pochodziło ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Konserwacji poddane zostały trzy grupy archiwaliów: akta kard. Adama Stefana Sapiehy, biblioteka Karola Wojtyły oraz brudnopisy do Akt Officialia i Akta Episcopalia archidiecezji krakowskiej.
Podczas prac dokumenty sporządzone w XX w. na tzw. kwaśnym papierze, który łatwo się kruszy i rozpada, zostały zabezpieczone przed dalszą degradacją. Z kolei rękopisy zostały najpierw zdezynfekowane. „Mogliśmy też właściwie zabezpieczyć zbiory i zapewnić optymalne standardy przechowywania dokumentów” - powiedział PAP dyrektor archiwum ks. prof. Jacek Urban.
Konserwacji poddane zostały trzy grupy archiwaliów: akta kard. Adama Stefana Sapiehy, biblioteka Karola Wojtyły oraz brudnopisy do Akt Officialia i Akta Episcopalia archidiecezji krakowskiej.
Akta kard. Sapiehy to zajmujący na półkach niemal 6 m bieżących zbiór dokumentów z jego kancelarii oraz rękopisy, notatki i maszynopisy kardynała z okresu, kiedy był on metropolitą krakowskim (1911-1951). Część z tych dokumentów jest prezentowana na wystawie poświęconej kard. Sapieże, która potrwa w Muzeum Katedralnym na Wawelu do 26 marca.
Biblioteka kard. Karola Wojtyły to księgozbiór liczący 1139 pozycji. Są to książki, po które sięgał pisząc wystąpienia, wykłady czy prace naukowe.
Archiwalia z kancelarii Biskupów Krakowskich są dla historyków cennym i często jedynym źródłem informacji o dziejach poszczególnych parafii i regionów krajów. W brudnopisach do Akt Officialia są opisane rozstrzygnięcia różnych spraw w kurii i w sądzie biskupim.
Akta Episcopalia to z kolei dokumentacja decyzji podejmowanych przez biskupów krakowskich np. o erygowaniu nowych parafii. Zawierają one także kopie pism kierowanych do biskupa i wychodzących z jego kancelarii. Po zakończonej konserwacji obiekty te wróciły do magazynów archiwum kurii. Mogą z nich korzystać w czytelni archiwiści i badacze, poszukujący informacji o dziejach Polski, Kościoła i archidiecezji krakowskiej.(PAP)
wos/ hes/