Spektakle teatralne, wystawy i koncerty znajdą się w programie obchodów 25-lecia Kościoła Środowisk Twórczych w Łodzi, które rozpoczną się 16 października. W trakcie blisko dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentują się artyści z kilku krajów.
Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej organizator wydarzenia ks. Waldemar Sondka, mottem imprezy są słowa św. Jana od Krzyża - "Pójdźmy się w Twoim poprzeglądać pięknie".
W sumie w programie obchodów zaplanowano kilkanaście wydarzeń, w tym dwa liturgiczne, które odbywać się będą w kilku miejscach w Łodzi, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Teatrze Muzycznym, Teatrze Powszechnym, Akademii Sztuk Pięknych czy w kinie Charlie.
Obchody zainauguruje 16 października koncert niemieckiego kontratenora, znanego z wykonawstwa muzyki dawnej Andreasa Scholla, belgijskiej sopranistki Jodie Devos oraz Morphing Chamber Orchestra z Austrii.
W kolejnych dniach będzie też można m.in. obejrzeć przedstawienie "Krzesła" na podstawie farsy tragicznej Eugene Ionesco przygotowanego przez łódzki Teatr Logos. Teatr Narodowy z Warszawy pokaże spektakl "Fortepian pijany" z utworami Toma Waitsa w reż. Marcina Przybylskiego, a teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Zakopanego przedstawienie "Trans(fuzja)" wg. "Wierzycieli" Augusta Strindberga w reż. Andrzeja Dziuka.
Oprócz spektakli teatralnych w programie obchodów znalazły się wystawy i koncerty. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Możdżer Danielsson Fresco Trio, Vojasa Band z Węgier czy Norweżka Rebekka Bakken z zespołem, której występ - 28 października - zakończy obchody 25-lecia Kościoła Środowisk Twórczych. Odprawione zostaną też dwie msze św., pierwsza z nich w niedzielę 21 października, a przewodniczyć jej będzie abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Druga msza św. -dziękczynna - pod przewodnictwem abp. seniora Władysława Ziółka odprawiona zostanie 28 października.
Jak poinformował ks. Sondka, organizatorzy obchodów przygotowali 5 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 6 października do sekretariatu Europejskiego Centrum Kultury Logos, działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi. Dodał, że nie będzie rezerwacji mailowych i telefonicznych.
Kościół został wybudowany przez mariawitów na początku XX wieku. W 1926 roku został przejęty przez Jezuitów, a następnie w roku 1993 przekazany - przez ówczesnego arcybiskupa łódzkiego Władysława Ziółka - Duszpasterstwu Środowisk Twórczych. Od tego momentu stał się on stałą siedzibą najpierw Teatru Logos i Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, a następnie - Europejskiego Centrum Kultury "Logos". Działa też tu Galeria ECK "Logos". (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ itm/