Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński udaje się w poniedziałek z dwudniową wizytą do stolicy Czech - Pragi. W jej trakcie m.in. otworzy plenerową wystawę poświęconą odradzaniu się Europy po I wojnie światowej i spotka się z wiceminister kultury Czech Petrą Smolikową.
Szef MKiDN wizytę w Czechach rozpocznie od otwarcia plenerowej wystawy pt. "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-23" poświęconej odradzaniu się Europy po I wojnie światowej. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (European Network Remembrance and Solidarity - ENRS) we współpracy z historykami z kilkunastu krajów, stanowi "próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej" - podał resort.
"Ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i filmów – oraz indywidualne wspomnienia z tamtego okresu złożą się na opowieść o nowym początku regionu. Wystawa pokaże zarówno niespotykaną skalę przemian politycznych, jakie zaszły w latach 1918-23 w Europie, jak również ich wpływ na aktualne relacje międzynarodowe oraz współczesną politykę pamięci w różnych krajach" - podkreśla ministerstwo.
Prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konsultantek scenariusza wystawy poinformowała, że wystawa przywołuje "ważne wydarzenia sprzed 100 lat, uzmysławiając nam, dlaczego są one istotne dla zrozumienia nie tylko II wojny światowej, ale także współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej".
"Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci" - dodał prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w ENRS.
MKiDN podało, że "wystawa będzie miała formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją". Wykorzystane zostaną dźwięki i filmy z epoki. Teksty i materiały wizualne znajdować się będą zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach.
"Wystawa opowiada historię tworzenia się nowego ładu politycznego. Poprzez użycie dwóch kontrastujących ze sobą materiałów – sztywnej stali i jasnego, lekkiego materiału – chcemy pokazać zderzenie tego, co stare z tym, co nowe" - wyjaśnił Andrzej Jaworski ze studia JAZ + Architekci odpowiedzialnego za projekt ekspozycji.
Po otwarciu wystawy wicepremier Gliński odbędzie spotkanie bilateralne z wiceminister kultury Czech Petrą Smolikową.
Wieczorem polski minister kultury wygłosi przemówienie wprowadzające w debatę pt. "Po Wielkiej Wojnie: pamięć Europy 1918-23" w Bibliotece Vaclava Havla, która jest jej współorganizatorem.
O próbie syntezy pamięci narodowych i poszukiwaniach wspólnej ponadnarodowej narracji i trudnych narodzinach Nowej Europy dyskutować będą: prof. Attila Pok (Węgry), prof. Jan Rydel (Polska), dr Oldrich Tuma (Czechy), prof. Rasa Balockaite (Litwa). Debatę poprowadzi dyrektor Biblioteki Vaclava Havla Michael Żantovsky.
Głównym partnerem prezentacji wystawy w Czechach jest Instytut Polski w Pradze. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Organizator to Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, www.enrs.eu
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Austrii, Czech i Łotwy.
We wtorek wicepremier Gliński będzie zwiedzał wystawę na Zamku Praskim – z okazji 100-lecia Czechosłowacji ("Doteky statnosti"). (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/