„1938; odrzucone człowieczeństwo - Od ustaw rasowych do Auschwitz” - to tytuł wystawy zainaugurowanej w poniedziałek na Kwirynale w Rzymie w obecności prezydenta Włoch Sergia Mattarelli. Zorganizowano ją w związku z 80. rocznicą ustaw reżimu Benita Mussoliniego.
Multimedialna prezentacja opisuje codzienne życie dwóch włoskich rodzin, których losy, wcześniej wspólne przez lata, podzieliły ustawy rasowe przyjęte w czasach faszyzmu w 1938 roku. Dla rodziny żydowskiej rozpoczął się wtedy okres prześladowań ze strony włoskich faszystów, potem nazistów, aż do deportacji do hitlerowskiego obozu Auschwitz.
Organizatorzy ekspozycji wyjaśnili, że skierowana jest ona przede wszystkim do uczniów i dlatego została przygotowana we współpracy z Ministerstwem Oświaty.
W jednej z sal zwiedzający wirtualnie przenoszą się do klasy w szkole podstawowej w czerwcu 1938 roku, gdy dzieci żegnają się ze sobą przed wakacjami pewne, że spotkają się ponownie na jesieni. Wtedy jednak okazuje się, że na mocy nowych przepisów ich żydowscy koledzy nie mogli wrócić do szkoły.
Wystawione dokumenty ukazują mechanizm prześladowań Żydów po 1938 roku w dobie włoskiego faszyzmu.
„To zdarzyło się raz, a zatem może zdarzyć się znowu” - te słowa więźnia Auschwitz Primo Leviego wyświetlane są na wystawie. Na jej zakończenie przypomniano artykuł z Konstytucji Republiki Włoskiej z 1948 roku gwarantujący równe prawa wszystkim obywatelom.
Wystawa będzie otwarta do 27 stycznia przyszłego roku, czyli Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/