Auschwitz

22.10.2018 aktualizacja 25.10.2018

Włochy: prezydent otworzył wystawę „Od ustaw rasowych do Auschwitz”

„1938; odrzucone człowieczeństwo - Od ustaw rasowych do Auschwitz” - to tytuł wystawy zainaugurowanej w poniedziałek na Kwirynale w Rzymie w obecności prezydenta Włoch Sergia Mattarelli. Zorganizowano ją w związku z 80. rocznicą ustaw reżimu Benita Mussoliniego.

Multimedialna prezentacja opisuje codzienne życie dwóch włoskich rodzin, których losy, wcześniej wspólne przez lata, podzieliły ustawy rasowe przyjęte w czasach faszyzmu w 1938 roku. Dla rodziny żydowskiej rozpoczął się wtedy okres prześladowań ze strony włoskich faszystów, potem nazistów, aż do deportacji do hitlerowskiego obozu Auschwitz.

Organizatorzy ekspozycji wyjaśnili, że skierowana jest ona przede wszystkim do uczniów i dlatego została przygotowana we współpracy z Ministerstwem Oświaty.

W jednej z sal zwiedzający wirtualnie przenoszą się do klasy w szkole podstawowej w czerwcu 1938 roku, gdy dzieci żegnają się ze sobą przed wakacjami pewne, że spotkają się ponownie na jesieni. Wtedy jednak okazuje się, że na mocy nowych przepisów ich żydowscy koledzy nie mogli wrócić do szkoły.

Wystawione dokumenty ukazują mechanizm prześladowań Żydów po 1938 roku w dobie włoskiego faszyzmu.

„To zdarzyło się raz, a zatem może zdarzyć się znowu” - te słowa więźnia Auschwitz Primo Leviego wyświetlane są na wystawie. Na jej zakończenie przypomniano artykuł z Konstytucji Republiki Włoskiej z 1948 roku gwarantujący równe prawa wszystkim obywatelom.

Wystawa będzie otwarta do 27 stycznia przyszłego roku, czyli Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL