Rekordowe 5284 wydarzenia odbyły się w ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce. Imprezy w ramach CodeWeek, które mają promować naukę programowania odbywały się od 6 do 21 października.
Najwięcej wydarzeń zgłoszono w województwie śląskim i na Mazowszu. Np. w Warszawie odbyło się 290 wydarzeń, w Tychach - 55 wydarzeń, w Sokołowie Podlaskim – 36 inicjatyw, a Tarnobrzegu – 33 inicjatywy. Organizują je m.in. szkoły, przedszkola, biblioteki, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne.
"To najlepszy wynik w historii Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce" – ocenił minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Promocja kompetencji przyszłości jaką jest programowanie, to jedno z zadań, jakie sobie postawiliśmy" - podkreślił. Jak dodał, programowania można uczyć się także w Klubach Młodego Programisty, które działają w 16 miastach na terenie całego kraju. Punkty zlokalizowane są w Siedlcach, Nysie, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie. Punkty warsztatowe, w zależności od miasta, powstały w takich instytucjach jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki, czy świetlice.
Informacje na temat kodowania dostępne są na stronie www.koduj.gov.pl, gdzie można dowiedzieć się m.in. o planowanych konkursach, projektach, scenariusze lekcji, a także znaleźć propozycje aktywności programistycznych – materiały dedykowane rodzicom, nauczycielom i dzieciom w różnym wieku.
Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować naukę programowania. (PAP)
autor: Małgorzata Werner-Woś
mww/ drag/