Niepodległość jest tematem tegorocznych XIII Dni Jana Pawła II, które w Krakowie rozpoczną się we wtorek i potrwają do czwartku. Jak poinformowali organizatorzy, najważniejszym punktem wydarzenia jest sympozjum naukowe w Collegium Novum UJ.
Dni Jana Pawła II mają upamiętniać postać papieża Polaka oraz popularyzować jego dziedzictwo w społeczności akademickiej Krakowa i Małopolski.
„Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest wspaniałą okazją, by spojrzeć na dzieło Karola Wojtyły” – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wskazał także na wpływ Jana Pawła II na odzyskanie przez Polskę pełnej wolności.
„Podczas Dni poruszamy tematy istotne w nauczaniu Jana Pawła II, ale i tematy ważne dla nas wszystkich” – zaznaczył przewodniczący komitetu organizacyjnego dominikanin prof. Jarosław Kupczak. Jak wymieniał, tematami poprzednich edycji były m.in. prawda, dobro, wiara i nauka, godność, miłosierdzie.
Głównym punktem Dni ma być sympozjum naukowe poświęcone niepodległości. Obrady – otwarte dla wszystkich – odbędą się w czwartek w auli Collegium Novum. Rozpocznie je wykład prof. Tracey Rowland (University of Notre Dame, Sydney) „Cultural and Spiritual Capital as the Foundation of Freedom and Independence in the Life of Karol Wojtyła”, następnie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki odniesie się do nauczania papieża Polaka w wykładzie: „Dialogi Jana Pawła II”.
Podczas Dni zainteresowani będą mogli wziąć też udział w kilku innych konferencjach, m.in. – konferencji „Jan Paweł II a polski mesjanizm” – wtorek, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II; „Jan Paweł II – patron Niepodległej” – wtorek, Akademia Ignatianum; „Hanna Chrzanowska – jedna z nas. Kto następny?” – czwartek, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.
Z kolei Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na ogólnopolską sesję naukową: „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II” (wtorek, środa). Wykłady wygłoszą m.in.: poetka i literaturoznawca prof. Zofia Zarębianka („Niepodległość ducha w refleksji Karola Wojtyły/Jana Pawła II o sztuce”) i filozof prof. Karol Tarnowski („Wolność indywidualna i wolność społeczna. Wojtyła – Tischner”).
Organizatorzy przygotowali też na wtorek koncert „Niepodległość”, podczas którego w Filharmonii Krakowskiej rozbrzmią w rozbrzmią utwory Henryka Mikołaja Góreckiego pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Nie zabraknie konkursów: literackiego i fotograficznego. Pokonkursowa wystawa drugiego z nich będzie miała wernisaż w Politechnice Krakowskiej.
Dni Jana Pawła II organizuje od 2006 r. Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięcie zaangażowane są małopolskie szkoły wyższe oraz instytucje upamiętniające Jana Pawła II.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ krap/