Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowuje dwie ekspozycje czasowe. Jedna jest poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, druga białej broni polskich żołnierzy w latach 1794-1918.
Jak poinformowała rzeczniczka zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska ekspozycja pt. „Józef Piłsudski w ikonografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu” to okazja do lepszego poznania postaci marszałka uznawanego za jednego z „ojców” niepodległości.
„Z tego też powodu komendant Piłsudski dla współczesnych mu artystów był obiektem inspiracji i fascynacji, czego odzwierciedleniem jest wiele jego wizerunków, których część zachowała się do naszych czasów” – powiedziała Błażyńska.
Dodała, że wystawa będzie okazją, by obejrzeć całe spektrum ikonograficzne postaci Piłsudskiego, zaczynając od rzeźb poprzez litografie, plakaty, obrazy i drzeworyty.
Największą liczbę będą jednak stanowiły fotografie ukazujące marszałka w jego codziennej pracy, podczas spotkań, parad, z rodziną i w czasie wolnym.
Na wystawie znajdą się również numizmaty i medale z wizerunkiem Piłsudskiego.
Z kolei na wystawę pt. „Szable i pałasze żołnierza polskiego 1794-1918 ze zbiorów Pawła Komorowskiego” złoży się 30 sztuk broni białej z bogatej kolekcji wielkopolskiego zbieracza i miłośnika historii wojskowości polskiej.
„Prezentowane na wystawie zabytki stanowią zapis różnorodności form i wzorów będących niegdyś w użyciu przez polskich oficerów i żołnierzy. Oręż jest częścią kolekcji, w skład której - oprócz polskich - wchodzą szable i pałasze rosyjskie, pruskie, austriackie i francuskie” – wyjaśniła rzeczniczka.
Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek, 9 listopada, o godz. 17.00 Ekspozycje będzie można oglądać do połowy stycznia 2019 r. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/