We wtorek we Wrocławiu zainaugurowano akcję „Jedziemy z MPK oddać krew”. Jej celem jest zebranie 100 litrów krwi na 100-lecie odzyskania niepodległości. W ramach akcji MPK będzie dowozić mieszkańców zabytkowym tramwajem Gustaw do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Dyrektor Zakładów Tramwajowych MPK Wrocław Jacek Filip powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że akcja "Jedziemy z MPK oddać krew" to wspólna inicjatywa MPK, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz działającego przy MPK Klubu Honorowych Dawców Krwi.
Zapowiedział, że w ramach akcji uruchomiona została specjalna linia, na której tramwaj "Gustaw" za darmo będzie zawoził chętnych do oddawania krwi. Zabytkowy "Gustaw" – wagon Konstal typu N, wyprodukowany w 1950 r. – będzie kursował spod Opery do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, od wtorku 6 listopada do piątku 9 listopada, a później od 13 do 15 listopada.
"Okres listopadowy to okres niedoboru krwi. To dobry moment, który podkreśli empatię wrocławian i naszą patriotyczną chęć udziału we wsparciu tak ważnej inicjatywy jak oddawanie krwi potrzebującym. Akcja zbiega się też z 40-leciem istnienia Klubu Honorowych Dawców Krwi przy MPK i ze stuleciem odzyskania niepodległości" – tłumaczył Filip. Jak podkreślił, celem jest uzyskanie stu litrów krwi w okresie dwóch tygodni.
Przy każdej podróży chętnym do oddawania krwi będzie towarzyszył przedstawiciel Klubu Honorowych Dawców Krwi przy MPK, który pomoże rozwiać wątpliwości związane z oddaniem krwi i przybliży działalność klubu. "Tramwaj poprowadzi nasz motorniczy, który ubrany w strój z tamtej epoki, opowie o historii zabytkowego tramwaju i MPK" – dodał Filip.
"Krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym, a ze względu na krótkie terminy jej ważności, krwi nie możemy zbyt długo magazynować. Koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności do pięciu dni, a koncentrat krwinek czerwonych do 42 dni. Dlatego tak niezmiernie ważne są tego typu inicjatywy, dobra współpraca z honorowymi dawcami krwi, jak również pozyskanie nowych honorowych dawców" – mówił dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu Krzysztof Dworak.
Członek Zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi przy MPK we Wrocławiu Dariusz Mikołajczyk przypomniał, że krwiodawcą może zostać osoba zdrowa, w wieku 18-65 lat. "Przed oddaniem krwi należy być wypoczętym, w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek i wypić dużo płynów" – tłumaczył, dodając, że cały proces oddania krwi, łącznie z rejestracją, badaniem wstępnym i wizytą u lekarza trwa około godziny. "Samo oddanie krwi to kilka minut, po 15-minutowym odpoczynku możemy wrócić do swoich normalnych funkcji życiowych" – dodał. (PAP)
Autor: Agata Tomczyńska
ato/ joz/