Kompozytor, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego Adam Wesołowski został dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach – poinformowała ta instytucja.
Zastępuje Mirosława Jacka Błaszczyka, który kierował nią od 2013 r., a wcześniej był przez 15 lat jej dyrektorem artystycznym.
Wybrany na to stanowisko w drodze konkursu Wesołowski ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji Edwarda Bogusławskiego i Aleksandra Lasonia oraz w klasie fortepianu Wojciecha Świtały, uzyskując dyplomy z wyróżnieniem.
W latach 2014 - 2018 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jednego z największych festiwali muzycznych w Polsce. W latach 2009-2014 był menadżerem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Od 2013 do 2017 r. pełnił funkcję dyrektora Młodej Filharmonii AUKSO.
Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. A. Dvořáka w Czechach, a także dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100.
Jego utwory interpretują znakomici soliści i dyrygenci, m.in: Jerzy Maksymiuk, Hobart Earle, Massimiliano Caldi, Andriy Yurkevych, Marek Moś, Valeriy Sokolov, Alexander Humala, Uwe Theimer, Francesco Bottigliero, Łukasz Długosz, Marek Torzewski, Andrzej Lampert, Grażyna Brodzińska, Jurek Dybał, Maciej Miecznikowski, Piotr Sałajczyk, Szymon Bywalec, Justyna Steczkowska, Marcin Wyrostek, Krzysztof Cugowski, Marek Piekarczyk, Natalia Rubiś, Katarzyna Moś, Kasia Kowalska, Anna Rusowicz, Dorota Osińska, Krzysztof Kiljański.
Adam Wesołowski jest m.in. autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice, hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.
Filharmonia Śląska rozpoczęła działalność artystyczną w 1945 r., od 14 listopada 2011 r. nosi imię Henryka Mikołaja Góreckiego. Instytucja jest organizatorem własnych festiwali i konkursów, w tym najbardziej prestiżowego i cenionego w świecie Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Każdy sezon artystyczny to niemal 200 koncertów w kraju i za granicą i blisko 1000 audycji muzycznych dla przedszkoli i szkół.(PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agz/