Miasto odradzające się po zakończeniu I wojny światowej, odbudowa przemysłu czy obchody uroczystości narodowych i świąt religijnych - wszystko to pokazuje film dokumentalny „Częstochowa w latach 1918-1939. Od wojny do wojny”, który właśnie ukazał się na rynku wydawniczym.
Jak powiedział PAP twórca wydanego na DVD filmu Krzysztof Kasprzak, dokument powstał z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
To kolejny z cyklu dokumentów poświęconych dziejom Częstochowy. Wcześniejsze były poświęcone latom 90., 80., 70., 60. i 50. ubiegłego wieku.
„Przymierzaliśmy się do lat 40., ale na razie zabrakło materiałów filmowych i odłożyliśmy te plany. W związku ze stuleciem niepodległości stworzyliśmy natomiast film o tamtych czasach, tym bardziej, że udało nam się uzyskać sporo materiałów, m.in. z Filmoteki Narodowej oraz zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy i Archiwum Państwowego” - wyjaśnił Kasprzak.
Na ostatni dokument składają się archiwalne fotografie i filmy zrealizowane przez pionierów polskiej kinematografii - braci Antoniego i Władysława Krzemińskich, którzy jako pierwsi założyli stały kinoteatr na ziemiach polskich w Łodzi w 1899 r. Rok później przenieśli go do Częstochowy. W tym mieście w 1913 r. nakręcili film pt. „Pożar zapałczarni w Częstochowie”, a także wiele innych. W wydanym właśnie dokumencie wykorzystano cztery z nich.
„W naszym filmie można zobaczyć świętowanie odzyskania niepodległości, pokazujemy w nim także, jak miasto odradzało się po zakończeniu I wojny światowej – np. budowę wodociągów i kanalizacji, kościołów i szkół, lotniska, a także huczne obchody świąt” - powiedział autor dokumentu. Kasprzak przypomina w filmie także najważniejsze wydarzenia kulturalne oraz kluby sportowe z tamtych lat.
Jako drugi na płycie został dołączony film dokumentalny „120 lat Spółdzielni Spożywców „Społem” w Częstochowie”. Pokazuje historię tej zasłużonej dla miasta instytucji.
W sprzedaży znalazła się jeszcze jedna płyta DVD z filmami pokazywanymi na V Częstochowskim Festiwalu Filmowym im. Braci Krzemińskich "Moja mała Ojczyzna", Częstochowa 2018. Płyta zawiera film dokumentalny pt. "Częstochowa jakiej nie znamy" w dwóch różnych wersjach z historycznym komentarzem z lat 60. XX w. Odnalezione po latach zostały pokazane widzom festiwalowym.
W przyszłym roku Kasprzak planuje wydanie filmu poświęconego Częstochowie w latach 40., chce też wrócić głębiej do historii – oczywiście już bez wykorzystania materiałów filmowych, ale z wykorzystaniem animacji komputerowej i z pomocą naukowców - aż do 1220 r. kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o tym mieście.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ amac/