Mural, który upamiętnienia najbardziej zasłużone postaci dla polskiej kultury w ostatnim stuleciu, m.in. Bruno Schulza, Hankę Ordonównę, Władysława Szpilmana i Wisławę Szymborską, odsłonięto w sobotę na warszawskiej Woli. Mural przypomina też o 100-leciu uzyskania przez kobiety praw wyborczych.
Mural powstał z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury; jego koncepcję stworzyła artystka i ilustratorka Katarzyna Bogucka. Dzieło na ścianie kamienicy przy ulicy Prostej w Warszawie przedstawia uśmiechnięte postacie grające na instrumentach, tańczące, słuchające muzyki.
W centralnej części muralu wypisano nazwiska artystów i ludzi szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury w ostatnim stuleciu. Znaleźli się wśród nich m.in. Bruno Schulz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tamara Łempicka, Witold Lutosławski, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Władysław Szpilman, Jarosław Iwaszkiewicz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem, Tomasz Stańko, Agnieszka Osiecka, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki.
"Wybierając projekty posłużyliśmy się formułą, w której ukryliśmy nazwiska osób, zgłaszających prace. Chodziło o to, żeby nie sugerować się nazwiskiem, ale brać pod uwagę koncept. Bardzo się cieszę, że to się udało, bo połączyliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości z setną rocznicą uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Dobrze się stało, że to kobieta przedstawiła koncept pracy, która została tu zaprezentowana, W ten sposób kilka dobrych rzeczy połączyło się w spójną całość" - powiedział PAP dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.
Pytany, co przesądziło o wyborze konceptu Katarzyny Boguskiej, odparł, że na pewno "kluczowy był poziom estetyczny, po drugie kwestie uchwycenia złożoności dziedzictwa kulturowego polskich artystów tak, żeby projekt nie był jednowymiarowy". "Po trzecie, pokazanie, że z jednej strony mamy wybitnych twórców muzyki, malarzy, rysowników, z drugiej - poetów i aktorów. (...) Udowadniamy, że polska kultura ma swoją ciągłość. Mimo tego, że przez 123 lata Polska nie miała państwowości, nasza kultura była pielęgnowana w wielu wymiarach (...). Zaczynamy od Witkacego, kończymy na Pendereckim" - dodał.
Inauguracja muralu jest kolejną z inicjatyw kulturalnych podjętych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Najważniejsze z nich przygotowuje Biuro Programu Niepodległa. W sobotę rano na Stadionie PGE Narodowym odbył się koncert dla Niepodległej (wydarzenie będzie transmitowane od 20.15 przez TVP, Polsat, TVN i Polskie Radio). W niedzielę z kolei, w samo południe, odśpiewany zostanie hymn Polski na pl. Piłsudskiego i w wielu innych miejscach w całej Polsce.
"Celem wszystkich naszych działań w ramach obchodów jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków" - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, pełnomocnik rządu ds. obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. "Działania w ramach Wieloletniego Programu rządowego Niepodległa realizujemy od początku 2018 roku. Dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów - instytucji kultury, organizacji społecznych i osób prywatnych w całej Polsce w działaniach w ramach naszego Programu mogą brać udział mieszkańcy nawet najdalszych zakątków naszego kraju" - dodał.
Informacje o wszystkich wydarzeniach są dostępne na stronie niepodlegla.gov.pl (PAP)
autorka: Malwina Wapińska
mwp/ agz/