O specyfice i kierunkach rozwoju kultu maryjnego w liturgii sprawowanej w klasztorach paulińskich rozmawiają w poniedziałek na Jasnej Górze naukowcy z różnych ośrodków akademickich z Polski i zagranicy.
IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Liturgia Paulinów w średniowieczu” odbywa się w ramach V Festiwalu Musica Claromontana - „Liturgia paulińska w świetle wpływów tradycji diecezjalnej i zakonnej”.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, konferencja wpisuje się w rozpoczęty w 2010 roku projekt, którego celem jest jak najbardziej wyczerpujące poznanie rozwoju liturgii i muzyki liturgicznej w klasztorach paulińskich - ze szczególnym uwzględnieniem Jasnej Góry - w oparciu o gruntowne przebadanie zachowanych źródeł. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie „Kapela Jasnogórska” przy współpracy z Zakonem Paulinów na Jasnej Górze oraz Zespołem Naukowo-Redakcyjnym Jasnogórskich Muzykaliów.
„Podczas każdej sesji badamy źródła liturgiczne paulinów, aby poznać, jak wyglądała ta liturgia, jakie były wpływy diecezjalne i innych zakonów na liturgię paulińską. Materiały, które zostaną dzisiaj wygłoszone, zostaną opublikowane w serii Studia Claromontana, w którym prezentowane są dzieła, biogramy kompozytorów oraz analiza dzieł” - wyjaśnił o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”.
„Próbujemy od szeregu już lat (...) dotrzeć do źródeł liturgii paulińskiej, zarówno tych, które znajdują się w bibliotece, te są na ogół znane, choć jeszcze nie wszystkie do końca opracowane; natomiast też szukamy wszelkich źródeł w innych archiwach - i polskich, i zagranicznych. I okazuje się, że jeszcze odnajdujemy ciekawe zabytki, księgi liturgiczne bezpośrednio paulińskie, albo też używane przez paulinów w rożnych klasztorach” - powiedział Przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów prof. Remigiusz Pośpiech.
Obrady potrwają do późnego popołudnia w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma. Przewidziano tam wiele wykładów naukowców w różnych uczelni. Spotkanie zakończy wieczorny koncert muzyki średniowiecznej w bazylice jasnogórskiej.
V edycja Festiwalu Musica Claromontana trwa przez cały 2018 rok. W ramach festiwalu organizowane są zarówno konferencje, jak i koncerty. Festiwal zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mhr/