Na początku przyszłego roku przewodniczący parlamentów Litwy, Polski, Ukrainy, Łotwy i Estonii udadzą się do Waszyngtonu, by rozmawiać o przyszłości Ukrainy – podano we wtorek w Wilnie na zakończenie 9. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina.
„Problem Ukrainy to problem Europy, to nasz problem – powiedział podczas konferencji prasowej w Wilnie marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, wskazując, że taka deklaracja padnie głośno w USA.
„Mamy wspólne stanowisko. Popieramy Ukrainę w jej dążeniu do zachowania swojej niezależności i integralności terytorialnej. Popieramy dążenie Ukrainy do integracji z Unią Europejską i swego stanowiska nie zmienimy” - zaznaczył Karczewski.
Przewodniczący parlamentu litewskiego Vitautas Pranckietis podkreślił, że „troszcząc się o przyszłość Ukrainy, troszczymy się o swoją przyszłość i bezpieczeństwo”.
Marszałek Karczewski wskazał, że 80 proc. czasu podczas dwudniowego Zgromadzenia zajęła kwestia Ukrainy. „To pokazuje, jak ważna jest sprawa związana z jej obroną” - powiedział.
Mówiąc o przyszłości Ukrainy, Pranckietis wyraził opinię, że należy dołożyć wszelkich starań, „by w 2025 roku, gdy Polska będzie przewodniczyć Radzie Unii Europejskiej, a Litwa – w 2027 roku, Ukraina została pełnoprawnym członkiem Unii”.
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij poinformował, że kolejna, 10. sesja trójstronnego Zgromadzenia odbędzie się w Kijowie na początku czerwca przyszłego roku. Zostaną na nią również zaproszeni parlamentarzyści z Łotwy, Estonii, Mołdawii i Gruzji.
„Będzie to forum łączące państwa od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne, które graniczą z Rosją i które każdego dnia stawiają czoło rosyjskim atakom informacyjnym, energetycznym” - powiedział Parubij.
Dwudniowa sesja w Wilnie, która zakończyła się we wtorek, poświęcona była bezpieczeństwu w regionie, Partnerstwu Wschodniemu, piątej rocznicy wydarzeń na kijowskim Majdanie, zagrożeniom hybrydowym, walce z propagandą, współpracy wojskowej i w dziedzinie energetyki.
Zgromadzenie Parlamentarne Polska-Litwa-Ukraina zostało powołane w 2005 r. Jest to konsultacyjny organ międzyparlamentarny. Jego celem jest opracowywanie zagadnień i projektów, stanowiących przedmiot zainteresowania Polski, Litwy i Ukrainy.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ mal/