Ponad 20 artystycznych instalacji przestrzennych i dźwiękowych oraz projekcji wideo złoży się na 10. edycję gdańskiego Festiwalu Narracje. Na miejsce tegorocznej, rozpoczynającej się w piątek, imprezy wybrano historyczną dzielnicę – Oliwę.
Narracje odbywają się co roku w innym miejscu Gdańska. Zgodnie z zamysłem organizatorów, wskazany przez nich kurator wyznacza ogólne hasło danej edycji i dobiera artystów, którzy poznają dany fragment miasta i wykonują prace inspirowane tym miejscem. Prace te są prezentowane na terenie danej dzielnicy w czasie dwóch festiwalowych dni. W tym roku impreza będzie miała miejsce w piątek i sobotę.
Jak poinformowała Marta Bańka, kierownik Działu Komunikacji Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, który jest głównym organizatorem imprezy, kurator tegorocznej, 10. edycji Festiwalu, Piotr Stasiowski, wybrał na motto imprezy fragment wiersza Rainera Marii Rilkego. Cytat brzmi „Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie”, a zapisany został przez poetę w lipcu 1898, gdy – wspólnie ze swoją przyjaciółką Lou Andreas-Salome, Rilke odwiedził Park Oliwski.
„Oliwa stanowi obecnie heterogeniczną przestrzeń łączącą w sobie echa bogatej historii, piękno tutejszego krajobrazu, dzielnicową codzienność oraz wielowątkową opowieść o naszych dążeniach i marzeniach o lepszym życiu” – napisał w tekście przewodnim kurator festiwalu zaznaczając, że zadaniem zaproszonych przez niego artystów jest „ujawnienie przed widzami tego, co – choć pozornie oczywiste – w szerszym kontekście zyskuje nowe znaczenie”. „Może dzięki interwencjom artystów będziemy mogli odkryć dzielnicę na nowo, przyglądając jej się niczym w zwierciadle” – dodał Stasiowski.
Bańka wyjaśniła, że kurator zaprosił do udziału w tegorocznych Narracjach 28 polskich i zagranicznych artystów. Ich prace mające formę instalacji przestrzennych i dźwiękowych lub projekcji wideo, zostaną zaprezentowane w wybranych przez artystów miejscach - na ścianach budynków, murach, w Parku Oliwskim, na skwerach lub ulicach, a czasem we wnętrzach historycznych oliwskich obiektów.
Instalacje przygotowali: Sari Alhassanat, Przemek Branas, Hubert Czerepok, Jakub Danilewicz, Wojciech Doroszuk, Elvin Flamingo, Kristaps Epners, Viktor Freso, Magdalena Jędra, Tatiana Kamieniecka, Katarzyna Konieczka, Anna Królikiewicz, Kasper Lecnim, Bartek Lis, Indre Liškauskaite, Joanna Morawiecka, Emilia Orzechowska, Piotr Pawlak, Julia Porańska, Łukasz Radziszewski, Irmina Rusicka, Maciej Salamon, Piotr Skiba, Grzegorz Stefański, Mariusz Waras, Jamie Whitby, Karolina Wiktor i Piotr Zamojski.
Przygotowane przez nich prace dostępne będą dla zwiedzających w piątek i sobotę w godz. 17-24. Można je będzie oglądać samodzielnie, ale organizatorzy zapraszają też na specjalne spacery z przewodnikami. Pełną listę instalacji wraz z mapą pokazującą ich lokalizację oraz szczegółowym programem festiwalu można znaleźć na stronie www.narracje.eu.
Integralną częścią Narracji będą też dodatkowe wydarzenia, które zaplanowano głównie w klubie festiwalowym - jego rolę pełnić będzie Oliwski Ratusz Kultury. W piątek wieczorem w Ratuszu odbędą się dwa koncerty, w sobotę z kolei zorganizowany zostanie tutaj bal przebierańców, którego uczestnicy będą mieli za zadanie upodobnić się do warzyw (warzywne targowisko to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Oliwie). Z myślą o dzieciach przygotowano też grę edukacyjną i warsztaty, w czasie których można się będzie nauczyć wykonywać m.in. lampiony i witraże.
Oliwa jest dziś jedną z dzielnic Gdańska, stała się nią w efekcie decyzji podjętej w 1925 roku, wcześniej funkcjonowała jako samodzielna wieś, a potem miasto. Początki Oliwy sięgają XII wieku, kiedy to jeden z pomorskich książąt – Sambor I, sprowadził w to miejsce cystersów. Bracia zakonni założyli tutaj (około 1186 r.) klasztor, przy którym powstała osada, a następnie wieś.
Z czasem we wsi utworzono karczmę i szpital, a w jej granicach lub nieopodal powstawały zakłady przemysłowe, w tym młyny i kuźnie działające dzięki Potokowi Oliwskiemu i jego dopływom. Rozwijał się także sam klasztor, przy którym cystersi prowadzili gospodarstwo oraz park. W okolicy powstawały liczne dwory, a – głównie na przełomie XIX i XX wieku, także osiedla robotnicze i kamienice.
Dzięki stosunkowo niewielkim, w porównaniu z historycznym centrum Gdańska, zniszczeniom w czasie walk o miasto w 1945 roku, Oliwa do dziś zachowała specyficzny klimat małego miasteczka powstałego przy klasztorze. Do dziś zachowało się tutaj wiele zabytkowych obiektów, w tym tych związanych z działalnością cystersów – m.in. Katedra Oliwska ze słynnymi organami, Pałac Opatów czy Park Oliwski. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/