Festiwal Zderzenie Teatrów zawsze miał charakter autentycznego święta dla naszej publiczności, ale także walor promocji Kłodzka, jako miasta z dużymi aspiracjami kulturalnymi - powiedział PAP dyrektor i organizator imprezy Marek Mazurkiewicz. Festiwal rozpocznie się 27 listopada.
"Główny sens realizacji naszego festiwalu teatralnego dotyczy publiczności, która chce mieć kontakt z ważnymi zjawiskami we współczesnym teatrze. Reaktywacja Zderzenia Teatrów w 2016 r. pokazała, że istnieje w naszym mieście i okolicy znaczna grupa odbiorców zainteresowanych sztuką teatru. To nie tylko dawni uczniowie klas teatralnych, które funkcjonowały w kłodzkim LO w latach 90. XX w., ale także ludzie oczekujący poważnej oferty kulturalnej w mieście będącym stolicą mikroregionu, jakim jest ziemia kłodzka" - wyjaśnił Mazurkiewicz.
"Festiwal Zderzenie Teatrów zawsze miał charakter autentycznego święta dla naszej publiczności, ale także walor promocji Kłodzka, jako miasta z dużymi aspiracjami kulturalnymi" - podkreślił.
Dyrektor festiwalu wyjaśnił, że festiwal "to także istotny element pobudzania tożsamości lokalnej w regionie, w którym polskość funkcjonuje dopiero od 1945 r." i w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości "chce to zaakcentować".
"Na inaugurację zobaczymy fabularyzowane oratorium +Bitwy Szambali+ przygotowane przez Autorską Szkołę Musicalową Macieja Pawłowskiego z Łodzi. Ten niezwykły spektakl jest mieszanką tańca, akrobatyki i śpiewu, opartą na wydarzeniach z historii Kłodzka. Poszczególne wątki dotyczą Husytów, Napoleona i Prusaków oraz hitlerowskich Niemiec. Opowieść o zagrożeniach czyhających w przyszłości, o tym, co może nas wszystkich zniszczyć albo uratować" - powiedział, dodając, że choreografię w spektaklu opracowała Iga Marszałek, a jego reżyserem jest Maciej Pawłowski.
Zwrócił uwagę, że z okazji obchodów tej rocznicy gospodarze z Teatru KO-KU zaprezentują wznowione przestawienie "W Kraju Pana Boga". "To żywiołowa, momentami poruszająca, a momentami zabawna opowieść zbudowana wyłącznie na podstawie tekstów historycznych z kilkusetletnich dziejów ziemi kłodzkiej" - wyjaśnił.
"Pysznym deserem zaserwowanym kłodzkiej publiczności 30 listopada będzie wysoko oceniony przez krytykę spektakl +Tożsamość Wila+ Teatru Ludowego z Krakowa, prezentowany poza Zderzeniami w ramach Programu Teatr Polska. To niezwykle smaczna i zabawna opowieść inspirowana historią Nowej Huty, autorstwa 2 znakomitych Kłodzczanek – Moniki Muskały (dramaturgia) i Gabrieli Muskały (reżyseria)" - zapowiedział Mazurkiewicz.
Organizatorzy zaplanowali spotkanie z obiema artystkami, a także dyskusję na temat książki "Między Placem Bohaterów a Rechnitz" Moniki Muskały, która zdobyła nominacje do Nagrody Nike 2017 (spotkanie poprowadzi Janusz Margański).
Kolejne propozycje festiwalu to muzyczny spektakl krakowskiego Teatru Nowego pt. "Wysocki. Powrót do ZSRR" w reż. Piotra Siekluckiego, który oparto na zapiskach Mariny Vlady z tomu "Przerwany lot" i listach przyjaciół Włodzimierza Wysockiego. "To mocna wypowiedź na temat totalitarnych zapędów Rosji i autorytarnego systemu. Brawurowo grane przedstawienie z udziałem m.in. Edwarda Linde-Lubaszenko" - powiedział Mazurkiewicz.
"W Kłodzku pojawi się też Akademia Sztuk Teatralnych - Wydział Teatru Tańca z Bytomia z najnowszym dyplomem zatytułowanym +CPH 4+ w reżyserii wybitnego choreografa Jacka Łumińskiego" - dodał.
"Podczas Zderzenia Teatrów nie tylko gościliśmy najlepsze polskie teatry tańca, ale właściwie trudno sobie wyobrazić kłodzki festiwal bez propozycji tego rodzaju, tym bardziej że te formy mają licznych fanów, a istota naszego festiwalu to właśnie zderzanie ze sobą różnych rodzajów i gatunków teatralnych" - podkreślił dyrektor festiwalu.
Ponadto na 29 listopada zaplanowano multiinstrumentalny koncert Czesława Mozila pt. "Czesław śpiewa". Z kolei 1 grudnia widzowie obejrzą "Bez-senność" w reż. Anny Rakowskiej i Piotra Miszteli (na podstawie "Snu nocy letniej" Szekspira) z wrocławskiego Teatru Strefa Otwarta.
Festiwalowi towarzyszyć będą wernisaż wystawy fotografii Mieczysława Krombacha i Janusza Skrobota pt. "Szósta Ściana oraz pospektaklowe dyskusje z udziałem twórców i krytyków.
Miejscem prezentacji spektakli i wieczornych spotkań jest Kłodzki Ośrodek Kultury (pl. Jagiełły 1). (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/