Mikael Lypinski zdobył Grand Prix 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Przyznawaną od 1990 roku statuetkę Białej Kobry urodzony w Sztokholmie reżyser otrzymał za film „Desert Coffee”.
Nagrody i pozostałe wyróżnienia wręczono laureatom podczas sobotniej gali kończącej tegoroczną edycję festiwalu poświęconemu popularyzacji niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, jaką stanowi kino dokumentalne. Prezentowane na nim dokumenty dotyczą głównie zagrożeń stojących przed współczesnym człowiekiem oraz przezwyciężaniu i zapobieganiu problemom.
W tym roku jury festiwalu za najlepszy obraz w konkursie uznało film Lypinskiego, będącym opowieścią o Slab City - osadzie na pustyni w południowej Kalifornii, przy lotniczej bazie amerykańskiej armii, gdzie mieszkańcy żyją bez bieżącej wody i prądu. Główny bohater Rob nie znosi kawy, ale codziennie wstaje o 6 rano, by przygotować ją dla kilkunastu stałych bywalców swojej kawiarni - "ostatniego bastionu wolności w Ameryce".
W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że "Desert Coffee" to "dociekliwy i pozbawiony sentymentalizmu portret alternatywnej ludzkiej wspólnoty, w której celowe ograniczenie potrzeb konsumpcyjnych każe zapytać o nasz własny stosunek do współczesnego świata".
43-letni zdobywca Grand Prix – Nagrody Miasta Łodzi urodził się w Sztokholmie. Ukończył reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej. Oprócz statuetki Białej Kobry otrzymał 15 tys. zł.
Poza Grand Prix przyznano jeszcze kilka innych nagród. "Cierpliwe oko", czyli przyznawaną przez Narodowe Centrum Kultury nagrodę im. Kazimierza Karabasza otrzymał film "Obcy na mojej kanapie" Grzegorza Brzozowskiego. Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń trafiła do Rafała Łysaka za obraz "Miłość bezwarunkowa", natomiast wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przypadło Magdalenie Imielskiej, autorce filmu "Miłość i puste słowa".
Nowością podczas tegorocznej edycji wydarzenia był dwa niezależne konkursy – filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych. Narodzono w nich Annę Barańską-Całek za film "Osaczona we własnym domu" i Marka Sygacza za obraz "Afrin. Zdradził nas świat".
W tym roku w konkursach rywalizowali twórcy 23 filmów i 14 reportaży. W sumie goście festiwalu od wtorku obejrzeli ponad sto produkcji. Prezentowane były m.in. dokumentalne nowości z Polski i świata, filmy dokumentalne Grzegorza Królikiewicza, Kazimierza Karabasza oraz unikaty z Wytwórni Filmów Oświatowych.
Głównym organizatorem imprezy jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wśród laureatów organizowanego od 1990 roku festiwalu są m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka, Marta Minorowicz i Henryk Dederko. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ drag/