„A niech to gęś kopnie” Marty Guśniowskiej i Roberta Romanowicza została uznana za najlepszą książkę dla dzieci 2017 roku, zdobywając Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego. Wyróżnienie wręczono w niedzielę na zakończenie 5. Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie.
Podczas wieczornej, uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Marta Guśniowska (tekst) i Robert Romanowicz (ilustracje) odebrali statuetki Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych z rąk Andrzej Kuliga, zastępcy prezydenta Krakowa.
Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci towarzyszy festiwalowi od początku jego istnienia, a od ubiegłego roku nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Celem konkursu jest wytypowanie oraz promocja najbardziej wartościowej polskiej literatury dla dzieci w wieku 3-12 lat.
Przy wyborze finalistów i laureatów kapituła nagrody skoncentrowała się tym razem na książkach wydanych w Polsce w 2017 roku, napisanych i zilustrowanych z wyjątkową dokładnością i dbałością o rozwój wrażliwości młodego czytelnika.
Laureata nagrody wybierała kapituła w składzie: Barbara Gawryluk, Tomasz Z. Majkowski, Joanna Olech, Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska i Łukasz Dębski, spośród siedmiu książek zakwalifikowanych do finału.
Zdaniem jurorów, historia opowiedziana przez Martę Guśniowską i zilustrowana przez Roberta Romanowicza, to „zaskakująca i niebanalna opowieść o nieco gapowatej, ale serdecznej i upartej Gęsi, której trudno nie polubić. Ma ona dziewczęcy urok, godny podziwu dystans do siebie, autoironię i otwartość wobec otoczenia. Jednak jej największą zaletą jest to, że – nietypowo dla swojego gatunku – niechętnie się szarogęsi. Ma natomiast zupełnie inny atrybut: olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną … depresję”.
„Historyjka, która z pozoru wydaje się jedynie mądrą przypowieścią o ponadczasowych wartościach i sile przyjaźni, jest jednocześnie elementarzem rozumienia prawd o świecie (…). To książka dla dzieci, ale przejrzą się w niej, jak w zwierciadle, także dorośli” - zaznaczono.
Fundatorem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ mmu/