Otwarcie wystawy prezentującej rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz spotkanie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem to niektóre punkty rozpoczynającej się we wtorek dwudniowej wizyty wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w Wilnie (Litwa).
Wizyta ministra kultury w Wilnie rozpocznie się od złożenia kwiatów na Cmentarzu na Rossie pod Mauzoleum Matki i Serca Syna i zapoznaniem się ze stanem prac konserwatorskich na cmentarzu.
Następnie wicepremier Gliński uda się do Ambasady RP, gdzie wręczy Nagrodę Ministra KiDN 2018 w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, brązowy "Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Szef resortu kultury spotka się także z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem. Tematem rozmów będzie m.in. polityka pamięci oraz współpraca Polski i Litwy w sferze ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Wicepremier Gliński, pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, o stosunki polsko-litewskie ocenił, że są "bardzo pozytywne". Jak mówił, "dialog polsko-litewski szczęśliwie rozwija się bardzo dobrze". "Nie mamy żadnych problemów w rozmowach dotyczących np. dziedzictwa, upamiętnień czy ekshumacji, w ostatnim czasie dotyczyło to powstańców styczniowych" - dodał.
Na wtorkowy wieczór zaplanowano w Centrum Wystaw Czasowych Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich otwarcie wystawy "Litwo, Ojczyzno moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz" z udziałem premiera Litwy i wicepremiera Glińskiego. W trakcie ekspozycji po raz pierwszy na Litwie zostanie zaprezentowany rękopis "Pana Tadeusza".
MKiDN podało, że wystawa jest "szczególnym projektem, mającym na celu uaktualnienie więzi historycznych i kulturowych, podkreślenie wspólnego dziedzictwa Litwy i Polski, które w 2018 r. obchodzą 100-lecie odrodzenia państwowości".
Oceniono, że "Pan Tadeusz" jest "najbardziej wyrazistym odzwierciedleniem epoki dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a zarazem spójnikiem łączącym to nieistniejące państwo z teraźniejszymi, powstałymi na początku wieku XX – Litwą, Polską, Ukrainą i Białorusią, dlatego projekt, którego treść prowokuje do przemyślenia pojęć państwowości, tożsamości i pochodzenia, doskonale sprawdzi się w roku jubileuszowym, a wystawa pozwoli godnie go zaprezentować".
Resort kultury poinformował, że "wystawa przedstawia ponad 250 unikalnych i typologicznie różnych eksponatów ze zbiorów około 30 instytucji Polski i Litwy (muzeów, bibliotek, archiwów, prywatnych kolekcji itp.)". Dodano, że wystawę "uzupełnia szeroka oferta wydarzeń towarzyszących - kulturalnych, naukowych oraz edukacyjnych". Ekspozycję będzie można zwiedzać do 24 lutego 2019 r.
W środę minister kultury odwiedzi miejsca, w których będą lub są prowadzone prace konserwatorskie finansowane przez MKiDN, a także uda się pod Ostrą Bramę. Odda również hołd ofiarom rzezi w Ponarach. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/