Projekt warszawskiego architekta wygrał konkurs na pomnik upamiętniający żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, który ma stanąć w Poznaniu. W czwartek ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu, na który wpłynęło 18 prac. Sąd konkursowy za najlepszy projekt uznał dzieło Marcina Urbanka z Warszawy - w szczególności za "prostotę i siłę przekazu treści za pomocą nowoczesnych technologii".
II Armię WP utworzono w sierpniu 1944 roku, jej dowódcą był gen. Karol Świerczewski, a wcieleni do armii żołnierze pochodzili z poboru ogłoszonego przez PKWN. W kwietniu 1945 r. Armia uczestniczyła w tzw. operacji łużyckiej, będącej elementem operacji berlińskiej. II Armia została rozwiązana w sierpniu 1945 r.
Idea pomnika - według autora - opiera się na przedstawieniu zarysu postaci żołnierzy podrywających się do szturmu. Nad nimi będzie napis "Żołnierzom II Armii Wojska Polskiego".
Płyta stalowa, w której wycięte zostaną sylwetki żołnierzy, będzie miała wymiary 12 na 4 metry.
Pomnik decyzją Rady Miasta Poznania stanie na terenie Cytadeli, gdzie znajdują się cmentarze wojskowe z czasów I i II wojny światowej.
"Teraz rozpoczynamy nowy okres w naszej działalności. Musimy załatwić wszystkie potrzebne formalności i zebrać pieniądze na budowę. Kamień węgielny chcielibyśmy wmurować z okazji rocznicy wyzwolenia Poznania (23 lutego - PAP), a budowę zakończyć w 2012 r." - powiedział w czwartek przewodniczący komitetu budowy pomnika płk rez. Zygmunt Maciejny.
Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy II Armii WP w Poznaniu powstał w odpowiedzi na rozebranie w czerwcu 2009 roku pomnika gen. Karola Świerczewskiego, dowódcy II Armii Wojska Polskiego.
Autor projektu koszt budowy pomnika oszacował na 261 tys. złotych. Za zwycięstwo w konkursie otrzymał 15 tys. złotych.
II Armię WP utworzono w sierpniu 1944 roku, jej dowódcą był gen. Karol Świerczewski, a wcieleni do armii żołnierze pochodzili z poboru ogłoszonego przez PKWN. W kwietniu 1945 r. Armia uczestniczyła w tzw. operacji łużyckiej, będącej elementem operacji berlińskiej. II Armia została rozwiązana w sierpniu 1945 r. (PAP)
kpr/ ls/