Polacy na frontach II wojny światowej

15.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika II Armii Wojska Polskiego

Projekt warszawskiego architekta wygrał konkurs na pomnik upamiętniający żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, który ma stanąć w Poznaniu. W czwartek ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu, na który wpłynęło 18 prac. Sąd konkursowy za najlepszy projekt uznał dzieło Marcina Urbanka z Warszawy - w szczególności za "prostotę i siłę przekazu treści za pomocą nowoczesnych technologii".

II Armię WP utworzono w sierpniu 1944 roku, jej dowódcą był gen. Karol Świerczewski, a wcieleni do armii żołnierze pochodzili z poboru ogłoszonego przez PKWN. W kwietniu 1945 r. Armia uczestniczyła w tzw. operacji łużyckiej, będącej elementem operacji berlińskiej. II Armia została rozwiązana w sierpniu 1945 r.

Idea pomnika - według autora - opiera się na przedstawieniu zarysu postaci żołnierzy podrywających się do szturmu. Nad nimi będzie napis "Żołnierzom II Armii Wojska Polskiego".

Płyta stalowa, w której wycięte zostaną sylwetki żołnierzy, będzie miała wymiary 12 na 4 metry.

Pomnik decyzją Rady Miasta Poznania stanie na terenie Cytadeli, gdzie znajdują się cmentarze wojskowe z czasów I i II wojny światowej.

"Teraz rozpoczynamy nowy okres w naszej działalności. Musimy załatwić wszystkie potrzebne formalności i zebrać pieniądze na budowę. Kamień węgielny chcielibyśmy wmurować z okazji rocznicy wyzwolenia Poznania (23 lutego - PAP), a budowę zakończyć w 2012 r." - powiedział w czwartek przewodniczący komitetu budowy pomnika płk rez. Zygmunt Maciejny.

Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy II Armii WP w Poznaniu powstał w odpowiedzi na rozebranie w czerwcu 2009 roku pomnika gen. Karola Świerczewskiego, dowódcy II Armii Wojska Polskiego.

Autor projektu koszt budowy pomnika oszacował na 261 tys. złotych. Za zwycięstwo w konkursie otrzymał 15 tys. złotych.

II Armię WP utworzono w sierpniu 1944 roku, jej dowódcą był gen. Karol Świerczewski, a wcieleni do armii żołnierze pochodzili z poboru ogłoszonego przez PKWN. W kwietniu 1945 r. Armia uczestniczyła w tzw. operacji łużyckiej, będącej elementem operacji berlińskiej. II Armia została rozwiązana w sierpniu 1945 r. (PAP)

kpr/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL