Losy naszego narodu i dzieje zmagań o niepodległość po wielekroć i na trwałe splotły się z historią Francji - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników uroczystości inauguracji kaplicy z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze Notre-Dame w Paryżu.
"To przecież tutaj, w stolicy Francji, tysiące polskich patriotów – emigrantów politycznych znajdowało schronienie i drugą, przybraną ojczyznę" - napisał w sobotę prezydent w liście, udostępnionym na stronie internetowej. Przypomniał w tym kontekście m.in. Wielką Emigrację z XIX wieku, uczestników wojny obronnej w 1939 roku i działaczy "Solidarności". Dodał, że "w tych czcigodnych murach, klęcząc na tych samych kamieniach posadzki, o wolność Ojczyzny modliły się tysiące naszych rodaków".
"Zarazem zaś Francja stanowiła nie tylko azyl i cel ucieczki przed prześladowaniami, lecz także miejsce, gdzie rodacy wierni Niepodległej zbierali siły do odzyskania własnego suwerennego państwa. To stąd nieraz wychodził impuls do walki, tu formowały się zwarte szeregi mężnych, zwycięskich żołnierzy Rzeczypospolitej" - głosi list.
Tak działo się, dodał prezydent, i w epoce napoleońskiej, i w obu wojnach światowych. "Na terytorium Francji powstała Błękitna Armia gen. Józefa Hallera, która przyczyniła się do triumfu w wojnie z bolszewicką Rosją. Tu też o wolność narodu francuskiego walczyli żołnierze armii Księstwa Warszawskiego w roku 1814, Wojska Polskiego w roku 1940 i Polskich Sił Zbrojnych w roku 1944" - przypomniał.
"Losy naszego narodu i dzieje zmagań o niepodległość po wielokroć zatem i na trwałe splotły się z historią Francji" - napisał prezydent Andrzej Duda.
"Przechowując we wdzięcznej pamięci wszystkie świadectwa łączącej nas przyjaźni i braterstwa, z radością obchodzimy dzisiaj jubileusz stulecia powrotu suwerennej Rzeczypospolitej na mapę polityczną Europy. Współtworząc rodzinę wolnych narodów, zjednoczonych w imię najwyższych wartości republikańskich i obywatelskich, których źródłem jest chrześcijańska miłość bliźniego, chcemy nadal pielęgnować łączące nas więzi i razem budować bezpieczną, pomyślną przyszłość obu naszych narodów" - czytamy także w liście.
Prezydent życzył, by kapica była odtąd "symbolem wspólnego polsko-francuskiego dziedzictwa duchowego, które ma moc inspirować nas do pracy dla dobra całej ludzkości".
W paryskiej katedrze Notre-Dame odbyła się w sobotę uroczysta inauguracja Kaplicy Polskiej z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II.
Obecni byli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a także kardynał Andre Vingt-Trois, reprezentujący Kościół we Francji. Polskie władze reprezentowali marszałek Senatu Stanisław Karczewski i ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski. (PAP)
pś/ mhr/