Dwie prace polskich artystów Piotra Uklańskiego i Moniki Sosnowskiej wzbogaciły kolekcję współczesnych dzieł sztuki Galerii Arsenał w Białymstoku. Dyrektorka galerii Monika Szewczyk podkreśliła, że to ważne prace artystów o światowej sławie.
"Kolekcja II" jest zbiorem sztuki współczesnej, prowadzonym od początku lat 90. najpierw wspólnie przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Galerię Arsenał w Białymstoku, a od tego roku, po rozwiązaniu towarzystwa, tylko przez Galerię Arsenał. W kolekcji znajduje się ok. 300 dzieł.
W tym roku, dzięki wsparciu z resortu kultury i budżetu Białegostoku w wysokości ponad 300 tys. zł, udało się zakupić dwie prace: Uklańskiego i Sosnowskiej.
Jak mówiła we wtorek na konferencji prasowej dyrektorka Galerii Arsenał Monika Szewczyk, to szczególnie ważne zakupy. "To krótka lista zakupów, za to niesłychanie gęsta, treściwa, ważna. Myślę też, że znacząca nie tylko dla naszej kolekcji, ale w ogóle dla zbiorów pozostających w Polsce. Nie są to artyści bardzo często w kolekcjach polskich reprezentowani" - powiedziała dyrektorka.
Do kolekcji trafiła druga praca Uklańskiego z dyptyku "Bez tytułu (Solidarność)" z 2007 roku.; w ubiegłym roku do kolekcji zakupiono pierwszą część, tzw. ujęcie rozproszone. Kilka tysięcy żołnierzy artysta ustawił w logotyp "Solidarności" na terenie Stoczni Gdańskiej, a tzw. ujęcie rozproszone zostało zrobione, gdy żołnierze zaczęli się rozchodzić. Szewczyk powiedziała, że początkowo miała powstać tylko praca z napisem "Solidarność", ale artysta w ostatniej chwili zrobił drugie zdjęcie i - jej zdaniem - "jest to praca bardzo symptomatyczna, bardzo znacząca dla najnowszej historii Polski, bardzo symboliczna".
"To, że znajduje się w naszej kolekcji, poczytuję sobie za ogromny sukces" - powiedziała Szewczyk. Dodała, że jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac Uklańskiego, artysty - jak podkreśliła - o światowej sławie, którego prace są "bardzo pożądane" w kolekcjach.
Galeria Arsenał wzbogaciła się też o pracę Moniki Sosnowskiej z serii "Stragany", która - jak informuje galeria - składa się z dzieł będących przykładem małej architektury, odnoszących się do straganów z dawnego targowiska "Europa" przy Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.
Szewczyk zauważyła, że Sosnowska to artystka światowej sławy, a jej prace znajdują się w różnych prestiżowych kolekcjach na świecie. Galeria Arsenał posiada pracę dyplomową Sosnowskiej zatytułowaną "Mała Alicja". Zdaniem Szewczyk to praca, która jest ciągiem zmniejszających się pomieszczeń. Dodała, że dyplom pochodzi sprzed blisko 20 lat, dlatego warto było wzbogacić kolekcję o bardziej aktualną pracę.
W ocenie Szewczyk, bardzo wartościowe prace dwóch polskich artystów udało się kupić w dobrych cenach; mówiła, że ich realna wartość jest trzykrotnie wyższa.
Galeria co roku stara się kolekcję pokazywać szerszemu odbiorcy. W tym roku dzieła z "Kolekcji II" można było oglądać na wystawie "Awangarda-Hommage" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Sofii (Bułgaria), a także na krajowych wystawach m.in. na "Chłoporobotnik i boa grzechotnik" w Galerii Arsenał czy "Życie codzienne w Polsce" prezentowanej do końca roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Białostocka galeria stara się dotrzeć z pracami także m.in. do osób z niepełnosprawnością wzroku tworząc do nich audiodeskrypcję.
W przyszłym roku prace z kolekcji będzie można zobaczyć na wystawach w Białymstoku - jednej dotyczącej transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej, drugiej - skierowanej do dzieci i młodzieży "Wszystko widzę jako sztukę" realizowanej w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie.
W "Kolekcji II" znajdują się prace uznanych artystów, m.in. Mirosława Bałki, Natalii LL, Dana Perjovschiego, Doroty Nieznalskiej, Katarzyny Kozyry, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery, Leona Tarasewicza, Karola Radziszewskiego.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ agz/