Wystawę obrazów Andrzeja Borowskiego, którego twórczość wpisuje się w nurt neorealizmu onirycznego, można od soboty zwiedzać w Muzeum Miejskim w Starym Zamku w Żywcu. Zobaczyć można przede wszystkim charakterystyczne dla artysty pejzaże południa Europy.
„Obrazy Andrzeja Borowskiego zajęły cztery sale Muzeum. Jest ich ponad 90. Można powiedzieć, że to retrospekcyjna wystawa” – powiedziała PAP kustosz z żywieckiego Muzeum Bożena Formas-Mądry.
Zdaniem historyk sztuki Zofii Weiss, Andrzej Borowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych malarzy wywodzących się z krakowskiej ASP. „Przeniósł i twórczo rozbudował w swoim malarstwie sposób widzenia świata wyniesiony z pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. Jego czytelne nawiązanie do tradycji europejskiej, jest równocześnie mocnym głosem w nurcie sztuki najnowszej” - napisała o jego dziełach.
Weiss zaznaczyła, że artysta tworzy własną przestrzeń artystyczną. „Jest malarzem krain południowych, kwitnących bugenwilli, roślin w terakotowych donicach, biało-błękitnych greckich zaułków. Ostatnio jednak coraz częściej chromatyka jego obrazów przesuwa się w kierunku skali szarości, powstają rozległe pejzaże z łanami słoneczników, z gubiącym się w czerni horyzontem. Borowski jest też mistrzem martwych natur komponowanych jakby z pominięciem głębi, na draperiach, zabudowanych szkłem, o wytwornych kształtach i bogactwem egzotycznych owoców, bliższych swym wyglądem delikatnej biżuterii niż płodom ziemi” – dodała.
Formas-Mądry podkreśliła, że wystawa w żywieckim Starym Zamku doskonale ilustruje słowa historyk sztuki. „To wszystko tutaj widać. Prezentujemy różne cykle obrazów, które powstały we Francji i Grecji. Zauważalne jest, że w ostatnim okresie gama kolorystyczna się zmieniła. Na wystawie nie jest monochromatycznie; jest barwnie. Są pejzaże, jest martwa natura, ale również abstrakcja” – powiedziała.
Jak dodała, to już 40 indywidualna wystawa artysty. „Tak się szczęśliwie złożyło, że została zorganizowana w Żywcu, skąd pochodzi Borowski i dokąd wrócił” – powiedziała.
Borowski urodził się w Żywcu w 1969 r. W 1994 r. ukończył krakowską ASP. Tematem jego prac jest głównie pejzaż i martwa natura. Inspiruje się architekturą i przyrodą południa Europy, m.in. Włoch, Grecji i Francji. Wystawiał w kraju oraz m.in. w Belgii, Hiszpanii, Indiach i Hong-Kongu. Jest też autorem polichromii w kościele św. Rodziny w Piekarach Śląskich. Współorganizował plenery malarskie i był kuratorem wystaw sztuki współczesnej.
Ekspozycja będzie czynna do końca stycznia przyszłego roku.
Muzeum Miejskie mieści się w żywieckim Starym Zamku, którego historia sięga połowy XIV w. Jego pierwszymi właścicielami byli Komorowscy herbu Korczak. Dobra żywieckie nadał im król Kazimierz Jagiellończyk w 1467 r. Zamek później należał także do Wazów i Wielopolskich, a od połowy XIX w. do Habsburgów. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/