Sto średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów na Warmii i Mazurach zostanie zdigitalizowanych przez pracownię elbląskiego centrum „Światowid”. Wirtualna kolekcja powstanie do końca 2019 r. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak poinformowała PAP w czwartek Hanna Laska-Kleiszmidt z Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w elbląskim Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", w wirtualnej galerii mają znaleźć się najciekawsze i charakterystyczne dla historii całego regionu muzealne eksponaty z czasów średniowiecza.
Skanowane zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Muzeum w Ostródzie, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.
Zaplanowano również digitalizację dwóch XIV-wiecznych budowli o charakterze obronnym i sakralnym. Będzie to Baszta Bociana, pozostała po średniowiecznych umocnieniach Dobrego Miasta oraz gotycki kościół św. Piotra i Pawła w Mariance k. Pasłęka.
Zdigitalizowane zostaną też tzw. baby pruskie z Bartoszyc, czyli kamienne posągi wykonane prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu przez plemiona pruskie zamieszkujące tereny między Niemnem i Wisłą. Przypuszcza się, że przedstawiały one pogańskich bogów, poległych wojowników lub założycieli rodów.
Realizacja przedsięwzięcia ma zakończyć się w listopadzie przyszłego roku, ale trójwymiarowe wizerunki zabytkowych obiektów będą już wcześniej udostępniane sukcesywnie na stronie internetowej cyfrowewm.pl. Powstanie aplikacja VR umożliwiająca zwiedzanie wirtualnej galerii. Przewidziano również audiodeskrypcję dla osób niewidomych lub słabowidzących.
Projekt "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" otrzymał 192 tys. zł z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowanie z samorządu woj. warmińsko-mazurskiego.(PAP)
Autor: Marcin Boguszewski
mbo/aszw/