Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK) będzie od 1 marca 2019 r. używać krótszej nazwy: Muzeum Krakowa. Przesądziły o tym względy praktyczne m.in. ułatwienie komunikacji. W przyszłym roku MHK będzie świętować 120-lecie.
Historyczna nazwa placówki, zaproponowana przez jej założycieli w 1899 r. podlega ochronie i pozostanie w statucie, dokumentach, pismach i na pieczęciach. Nowa, krótsza nazwa będzie używana w obiegu publicznym – poinformował we wtorek, przy okazji uroczystego posiedzenia rady MHK, kierownik działu promocji tej instytucji Krzysztof Haczewski.
Muzeum będzie miało również nową identyfikację graficzną: stalowo-pomarańczowe logo, zbudowane z dwóch identycznych kształtów, z których jeden jest obrócony o 90 stopni względem drugiego. W ten sposób tworzą litery M i K.
Istotnym argumentem za zmianą nazwy była to, że placówka ma coraz szerszą ofertę, która nie odnosi się wyłącznie do przeszłości Krakowa. W muzeum organizowane są nie tylko wystawy stałe i czasowe, lekcje muzealne i oprowadzania, ale również takie wydarzenia jak bieg uliczny, koncerty oraz gry i pokazy multimedialne w przestrzeni miasta.
Za zmianą nazwy na krótszą opowiedzieli się uczestnicy konsultacji społecznych, które trwały od października do końca grudnia 2017 r. Muzeum o opinie w tej sprawie poprosiło m.in. Federację Stowarzyszeń Przewodnickich, Związek Muzeów Małopolskich, władze miasta, specjalistów od marketingu i komunikacji oraz samych krakowian.
W Polsce wiele placówek muzealnych o podobnym charakterze już wcześniej zmieniło nazwy np. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska na Muzeum Gdańska, Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy na Muzeum Warszawy.
W 2019 r. przypada 120-lecie krakowskiego muzeum. Wtorkowe posiedzenie rady MHK zainaugurowało obchody jubileuszu. „Przyszłoroczne święto dedykujemy krakowianom. Chcemy razem z nimi świętować i zajrzeć w głąb duszy współczesnych krakowian” – powiedziała kuratorka obchodów, Katarzyna Winiarczyk.
W programie obchodów znalazły się wystawy, koncerty, konferencje i wykłady, promocje publikacji poświęconych instytucji.
Spośród licznych wydarzeń jubileuszowych kuratorka szczególną uwagę zwróciła na uroczystość w Barbakanie, zaplanowaną na 31 maja (dokładna data powołania muzeum). „Zapraszamy na wspólne świętowanie przy muzyce, będzie odrobinę słodkości – jubileuszowy tort” – powiedziała kuratorka.
3 czerwca w Pałacu Krzysztofory odbędzie się uroczysta gala z udziałem zaproszonych, oficjalnych gości. Dwa dni później w tym samym miejscu nastąpi pokaz najciekawszych nabytków 120-lecia istnienia placówki. „Z każdego roku pokażemy jeden wybrany, wyjątkowy obiekt” – zapowiedziała kuratorka.
Od lutego 2019 r. do pocz. 2020 r. MHK zorganizuje cykl pięciu wystaw pod hasłem „przeMieszanie”. Hasło to ma nawiązywać do dynamiki Krakowa, do ruchu w mieście. Poszczególne ekspozycje mają być dedykowane: podgórzanom, kazimierzanom, nowohucianom, „przedmieścianom” i mieszczanom (w kontekście wystawy – mieszkańcom centrum Kraków).
Jubileusz odbędzie się pod hasłem „Jestem Kraków”. „Chcielibyśmy sprowokować nim do zadawania pytań o naszą miejską tożsamość” – wyjaśniła kuratorka obchodów.
„Gdy popatrzymy na ostatnie lata działalności Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, to możemy się przekonać o jednej rzeczy – że muzeum to wyrosło na największe, najlepsze muzeum samorządowe w Polsce” – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podkreślając, że MHK stanowi dziś „olbrzymią markę”.
W 2000 r. Muzeum odwiedziło niewiele ponad 100 tys. zwiedzających, a w 2018 r. – ponad 1,3 mln.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba, Beata Kołodziej
wos/bko/aszw/