Dwie sceny, na których będą grać artyści z Polski i Litwy – taka forma plenerowej zabawy sylwestrowej w Lublinie będzie nawiązywać do - przypadającej w 2019 r. - 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
„Dwie współistniejące sceny, polska i litewska, będą w przestrzeni, gdzie niegdyś toczyły się zapewne negocjacje i dyskusje, które ostatecznie zakończyły się zawarciem unii. Chcemy nawiązać do tej historii Lublina, ale też zainaugurować cykl różnych imprez i wydarzeń, które w przyszłym roku w Lublinie będą miały miejsce z okazji tej rocznicy” – powiedziała PAP Małgorzata Drozd z Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem zabawy.
Dwie sceny – polska i litewska – będą ustawione na dwóch krańcach lubelskiego deptaka w centrum miasta.
Scena litewska usytuowana będzie na Placu Litewskim, którego nazwa nawiązuje do tradycji, mówiącej, że w tym miejscu obozowali posłowie litewscy, uczestniczący w obradach Sejmu, który zakończył się podpisaniem aktu Unii Lubelskiej w 1569 r.
Na scenie litewskiej zagrają jedni z najbardziej popularnych DJ-ów litewskich – Noruisis, Eroot, Souldatov - czerpiący m.in. z muzyki lat 60., 70., reggae, jazzu, hip-hopu, neo soul’u i elektroniki. Towarzyszyć im będą polscy muzycy, którzy przygotowują specjalny materiał na tę sylwestrową noc.
Scena polska ustawiona zostanie na przeciwległym krańcu, na pl. Łokietka, przed lubelskim ratuszem obok Bramy Krakowskiej prowadzącej do Starego Miasta i Zamku, gdzie 450 lat temu podczas obrad sejmu mieszkał król i szlachta polska.
Na scenie polskiej zagrają m.in. DJ Allan White oraz Super Grupa, która tworzyć będą zespół Backbeat, Łukasz Jemioła, oraz muzycy Lublin Street Band. Wykonają oni specjalne kompozycje, stworzone na tę wyjątkową noc.
Przestrzeń pomiędzy scenami, czyli lubelski deptak - jak zapowiadają organizatorzy - ma się stać „karnawałowym parkietem”, gdzie można będzie tańczyć. Do współpracy zaproszono właścicieli restauracji i barów funkcjonujących przy deptaku, których goście będą mogli także uczestniczyć w plenerowej zabawie.
Nad deptakiem, w środkowej jego części, urządzona zostanie jeszcze jedna scena - pod przygotowanym specjalnie na tę okazję świetlnym dachem, nad głowami widzów, prezentować się będą artyści sztuki cyrkowej.
Ten polsko-litewski sylwester ma być zapowiedzią lubelskich obchodów 450-lecia popisania unii polsko-litewskiej, zwanej Unią Lubelską, która to rocznica przypada w 2019 r.
Unia Lubelska została zawarta w Lublinie 1 lipca 1569 r. Połączyła Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w jedno państwo nazywane potem w historiografii Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Unia przewidywała, że państwo będzie mieć jednego władcę wybieranego wspólnie w wolnej elekcji i wspólny Sejm. Ponadto oba kraje zobowiązały się do wspólnej polityki obronnej i zagranicznej, wspólna też była waluta. Zachowano odrębne języki urzędowe, skarb i sądownictwo. Oba kraje miały też swoje odrębne wojsko, urzędy centralne oraz tytuły i dostojeństwa, choć z takim samym zakresem kompetencji.
Mimo różnych trudności Unia Lubelska przetrwała do XVIII wieku, do uchwalenia Konstytucji 3 maja, która wprowadzała jednolite państwo. Potem nastąpiły rozbiory Polski.
Senat RP ustanowił rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej. „Ten pokojowy akt światłej woli politycznej oraz bardzo zaawansowanej myśli traktatowej i prawniczej, zawarty w duchu wzajemnego poszanowania narodów i kultur, dobrego sąsiedztwa i nieagresywnego współistnienia, jest wielkim naszym dziedzictwem i wkładem w historię nowożytnej Europy” – podkreślono w uchwale Senatu RP. (PAP)
autorka: Renata Chrzanowska
ren/ pat/