Ochrona dziedzictwa
kultury polskiej za granicą

19.12.2017

Album „Katedra Grodzieńska” Książką Roku 2016

 „Katedra Grodzieńska” „Katedra Grodzieńska”

Album „Katedra Grodzieńska - Kafedral'ny kascël u Grodne” został wybrany przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Książką Roku 2016. Album jest kolejnym tomem serii „Poza Krajem” wydawanej przez Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN.

Publikacja poświęcona bazylice katedralnej św. Franciszka Ksawerego opatrzona jest wstępem prof. Marii Kałamajskiej-Saeed. Autorem fotografii architektury i wnętrza świątyni a także zdjęć ilustrujących życie religijne katedralnej wspólnoty parafialnej jest prof. Krzysztof Heyke, wykładowca łódzkiej „Filmówki”, wybitny fotografik, operator, podróżnik i wydawca, który od lat dokumentuje polską spuściznę kulturową na terenie dawnych Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej.

Album wydany w wersji dwujęzycznej – po polsku i białorusku - opatrzony jest wstępem JE ks. bpa Aleksandra Kaszkiewicza. Na język białoruski książkę przetłumaczyła Inha Astrautsova, zaś o projekt graficzny publikacji zadbał Warsztat Typografii Użytkowej.

Publikacja jest świadectwem trwających kilka lat prac konserwatorskich wewnątrz katedry, obejmujących m.in. konserwację i rekonstrukcję częściowo spalonego ołtarza głównego i stall. Prace konserwatorskie, finansowane ze środków Programu MKiDN „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, prowadził zespół pod kierunkiem Pawła Sadleja. Album „Katedra Grodzieńska” Książką Roku 2016

Uroczystość wręczenia nagród Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków za wyróżniające się publikacje odbyła się 14 grudnia w auli głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Więcej informacji na stronie http://dzieje.pl/node/63704

abe/

Źródło: MKiDN

 

 

dj/ abe/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL