Piast Institute opublikował uaktualnione wydanie tomu "Polish Americans Today". Książka ukazuje profil demograficzny, społeczny, ekonomiczny i polityczny amerykańskiej Polonii. Jest dostępna także online.
Publikacja drugiego wydania "Polish Americans Today" Piast Institute mieszczącego się w Hamtramck, w stanie Michigan jest pokłosiem badania z 2020 roku, pod kierownictwem dyrektor wykonawczej Virginii Skrzyniarz i Dominika Stecuły ze stanowego uniwersytetu w Kolorado (CSU).
"To uaktualnione wydanie jest najbardziej do tej pory kompleksowym spojrzeniem na Polonię amerykańską. (…) Dostarczy nam, a także niezliczonym badaczom, naukowcom, organizacjom społecznym i innym osobom zainteresowanym Polonią amerykańską, aktualnych informacji i odpowiedzi na temat postaw i trendów polonijnych" – wyjaśniają przedstawiciele Instytutu.
Jak dodają, 80-stronicowy tom zawiera kluczowe spostrzeżenia na temat Polonii, wykraczające poza podstawowe dane demograficzne. Opisuje też wspólne wartości i doświadczenia Polonii.
"Nie ma zbyt wielu wiarygodnych danych na temat Polonii amerykańskiej, poza statystykami spisu powszechnego, które koncentrują się na danych demograficznych. (…) Nasze ogólnokrajowe badanie przeprowadzone wśród blisko 1800 przedstawicieli Polonii amerykańskiej jest więc najlepszym źródłem informacji o naszej społeczności: kim jesteśmy, w co wierzymy, jak bardzo jesteśmy związani z Polską. Na wszystkie te pytania odpowiadamy w książce" - zapewnia jej autor" dr Stecuła.
Nowa publikacja jest aktualizacją "Polish Americans Today" z 2010 roku opartej na szeroko zakrojonym, ogólnopolskim badaniu Polonii. Jej współautorami są współzałożyciel Instytutu Piastowskiego, dr Tadeusz Radziłowski, oraz Stecuła, który zaktualizował nową edycję.
"Polish Americans Today" wydana w 2021 roku jest dostępna na stronie internetowej Instytutu w zakładce "Store". Badanie Polonii na której została oparta z 2020 roku jest czwartym, rozległym, które instytucja z Hamtramck przeprowadziła od momentu powstania w 2003 roku.
Piast Institute przedstawia się jako think tank zajmujący się sprawami Polski i Polonii amerykańskiej oraz jedno z dwóch Centrów Informacji o Spisie Powszechnym (CIC) w stanie Michigan. Instytut organizuje konferencje, seminaria, publikacje, programy publiczne, wykłady i wystawy o Polsce, Polakach i Polonii amerykańskiej.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ sp/