Solidarność

21.11.2015 aktualizacja 18.02.2020

Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki. Fot. PAP/M. Obara Kornel Morawiecki. Fot. PAP/M. Obara

Kornel Morawiecki urodził się 3 maja 1941 r. w Warszawie. Z wykształcenia jest fizykiem.

W marcu 1968 r. uczestniczył w strajku studenckim na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1979 r. do 1989 był redaktorem naczelnym i wydawcą nielegalnego miesięcznika "Biuletyn Dolnośląski". Był jednym z inspiratorów wrocławskich strajków w sierpniu 1980 r. Rok później był delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarność" z regionu Dolny Śląsk.

Od początku stanu wojennego ukrywał się, kierując działem wydawniczym Regionalnego Komitetu Strajkowego Dolny Śląsk. W 1982 r. złożył "Solidarność Walczącą" - radykalną, podziemną organizację niepodległościową walczącą o upadek komunizmu, niepodległą i suwerenną Polskę, o ustroju demokratyczno-parlamentarnym i gospodarce rynkowej.

Kornel Morawiecki był jednym z najdłużej ukrywających się działaczy podziemnych. Aresztowany został 9 listopada 1987 r., zmuszono go do opuszczenia kraju. Według informacji ze strony internetowej "Solidarności Walczącej", odbył wówczas polityczną podróż po Europie i Ameryce Płn., a w sierpniu 1988 r. nielegalnie wrócił do Polski. Przeciwnik porozumienia Okrągłego Stołu.

W roku 1990 r. zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich, nie uzyskał jednak 100 tys. podpisów z poparciem dla swojej kandydatury, wymaganych przez ordynację.

Morawiecki bez powodzenia ubiegał się mandat senatora z listy PiS w wyborach parlamentarnych w 2007 r. Dziesięć lat wcześniej o miejsce w Senacie starał się z rekomendacji Ruchu Odbudowy Polski.

Odmówił przyjęcia odznaczenia z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo nie był to Order Orła Białego, ale Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. "Minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział mi, że prezydent chce mnie odznaczyć, ale nie Orderem Orła Białego, tylko jakimś niższym odznaczeniem. Odmówiłem. Powiedziałem, że dla mojej organizacji mogę wziąć tylko najwyższe odznaczenie" - tak swoją decyzję tłumaczył Morawiecki. Łopiński mówił wtedy, że prezydent chciał uhonorować Morawieckiego drugim najważniejszym odznaczeniem w kraju. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył wtedy działaczy "Solidarności Walczącej" w 25. rocznicę powstania tej organizacji.

Również w 2010 r. wystartował w wyborach prezydenckich. W wywiadzie dla PAP, mówił że najbardziej brakuje mu w Polsce prawdy, sprawiedliwości i solidarności, czego konsekwencją są niskie zarobki, bezrobocie, brak mieszkań, brak należytej opieki zdrowotnej, nierówności w dostępie do edukacji. Przewodniczący "Solidarności Walczącej" zapewnił, że jako prezydent z pierwszą wizytą udałby się do Moskwy. Opowiedział też się za włączeniem w przyszłości Rosji do Unii Europejskiej.

Morawiecki krytykował umieszczenie w naszym kraju baterii amerykańskich rakiet Patriot. Podkreślił także potrzebę budowania dobrych relacji ze wschodem.

Pierwszy sukces wyborczy odniósł Morawiecki w 2015 r. w wyborach parlamentarnych. Startując z listy ugrupowania Kukiz'15 w okręgu nr 3 we Wrocławiu uzyskał poparcie 26 101 wyborców i dostał się do Sejmu.

Powierzono mu funkcję marszałka seniora Sejmu VIII kadencji. W emocjonalnym przemówieniu inaugurującym VIII kadencję Sejmu mówił, że nowy parlament powinien zaproponować Polsce i światu nową konstytucję. W nowej ustawie zasadniczej "powiemy o wzajemnej solidarności, młodych ze starymi, zdrowych z chorymi, przedsiębiorców z pracownikami, Polaków z kraju z Polakami na obczyźnie". "Powiemy o solidarności między ludźmi i narodami" - dodał.

27 września 2019 r., w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, został przez prezydenta RP Andrzeja  odznaczony Orderem Orła Białego.

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Został pochowany  na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. (PAP)

agy/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL