Obchody 100-lecia działalności Palmiarni Miejskiej w Gliwicach przygotował na 1 kwietnia samorząd. Tego dnia wstęp do palmiarni będzie wolny, a miejskie instytucje przygotują warsztaty, zabawy czy wydarzenia kulturalne.
Jak wynika z czwartkowej zapowiedzi urzędu miasta, 1 kwietnia, w lany poniedziałek, urodziny rozpoczną się przed południem botaniczną kolorową paradą, która przejdzie alejkami przylegającego do palmiarni parku Chopina. Będzie to barwny pochód gości przebranych za rośliny i zwierzęta. Do urodzinowego pochodu dołączyć może każdy.
Później w różnych częściach palmiarni będzie można natknąć się na aktorskie animacje - „Botaniczne żywe obrazy”. W namiocie przed palmiarnią będzie można wziąć udział w warsztatach: wykonać swój domek dla owadów czy spersonalizowane zielniki. Wieczorem w altance pawilonu historycznego odbędzie się koncert Czesława Mozila.
Palmiarnia Miejska w Gliwicach to jeden z większych obiektów tego typu w Polsce. Została udostępniona zwiedzającym w 1925 r. Obecny kompleks składa się z kilku pawilonów o powierzchni ok. 3 tys. m kw. Rośnie w nich 8 tys. roślin, z których najstarsze okazy mają ok. 150 lat - to palmy z gatunku feniks kanaryjski.
W gliwickiej palmiarni są też rośliny cytrusowe, przyprawowe oraz egzotyczne palmy i kaktusy z Australii, Afryki i obu Ameryk. Ponad dekadę temu miasto przeprowadziło rozbudowę; odtąd w czterech tematycznych akwariach można zobaczyć kilkadziesiąt gatunków ryb, w tym arapaimę - jedną z największych ryb słodkowodnych na świecie.
Pływa ona w największym ze zbiorników o pojemności ok. 60 tys. litrów - z rybami dorzecza Amazonki, takimi jak również płaszczki słodkowodne, roślinożerne piranie pacu czy sumy czerwonopłetwe. Pozostałe akwaria mają pojemność od ok. 11 do 13 tys. litrów, prezentują rzeki południowo-wschodniej Azji, afrykańskie jezioro Tanganika oraz rzeki polskie.
Palmiarnia w Gliwicach znajduje się na skraju Parku Chopina, śródmiejskiego starego parku ze wiekowymi drzewami i cichymi alejkami. Do palmiarni przylega Domek Ogrodnika, który powstał ponad 120 lat temu i w przeszłości był siedzibą dyrektora ogrodów miejskich Richarda Riedla. Palmiarnię można też zobaczyć, przejeżdżając przez miasto Drogową Trasą Średnicową.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ agz/