Iglica, zerwana przez wichurę w 2017 r., wkrótce wróci na szczyt wieży zabytkowego ratusza w Cieszynie. Zanim to się stanie mieszkańcy wybiorą rzeczy do kapsuły czasu, która zostanie umieszczona w bani – mówi PAP burmistrz Gabriela Staszkiewicz.
Prace przy umieszczeniu iglicy już się zaczęły. Samo jej nasadzenie rozpocznie się jeszcze w sierpniu. Całość ma być gotowa w październiku.
"W najbliższym tygodniu w sali sesyjnej będzie można zobaczyć, jak wygląda iglica, a także bania. Czekamy jeszcze kilkanaście dni na propozycję od mieszkańców, co powinno znaleźć się w nowej kapsule czasu. Zostanie umieszczona w bani i wraz z nią trafi na szczyt wieży" – powiedziała PAP burmistrz Gabriela Staszkiewicz.
Iglica wykonana jest z drewna modrzewiowego i pokryta blachą miedzianą. Jej elementem będzie blaszana bania o średnicy 50 cm. Odtworzona zostanie szpica ze stali kwasoodpornej. Na niej zamontowana zostanie chorągiew z orłem w koronie. Odtworzony zostanie stan iglicy z 1845 r.
Montaż odbywał się będzie przy użyciu technik alpinistycznych. Wykonawcą zadania jest firma z Bielska-Białej. Za wykonanie iglicy i jej montaż otrzyma ok. 120 tys. zł.
W zerwanej przez wichurę w 2017 r. konstrukcji iglicy była kapsuła czasu z 1984 r. Niedawno została komisyjnie otwarta. Wewnątrz znajdowały się m.in. dzieje miasta spisane na czterech kartach, 44 monety, dokument poświadczający nadanie Cieszynowi Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, mapa turystyczna i fotografie autorstwa Janiny Ciupek i Dominika Dubiela, a także kartka na żywność z nazwiskiem oraz odznaka nielegalnego wówczas związku zawodowego "Solidarność" Cieszyn.
Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.(PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mark/