Znany z wielu polskich filmów dawny pasaż Meyera, obecnie ulica Moniuszki w centrum Łodzi, ma być przekształcona w woonerf, czyli strefę spokojnego ruchu – połączenie deptaka i miejskiego parkingu. Niedługo na ul. Moniuszki pojawią się szersze chodniki, drzewa i ławki.
Władze Łodzi zapowiedziały "ekspresową rewitalizację" i budowę nowego woonerfu na ulicy Moniuszki w śródmieściu.
Już wiosną mają tu być szerokie chodniki, nowe oświetlenie i ławki. Zapowiedziano posadzenie 26 drzew - będą to wiśnie kanzan. Do końca roku ul. Moniuszki ma być nowoczesnym woonerfem, a zmiany mają być spektakularne - poinformowali urzędnicy.
"Zgodnie z umową, gotową ulicę Moniuszki mamy oddać na koniec września 2021 roku" - zapowiedział Dominik Madanowskiz Zakładu Remontowo-Drogowego, generalnego wykonawcy woonerfu w dawnym pasażu Meyera.
Po przebudowie woonerf będzie ulicą jednokierunkową w stronę ul. Piotkowskiej. Nie tu zabraknie miejsc parkingowych - obiecano w magistracie.
W XIX w. i na początku XX w., obecna ulica Moniuszki, wówczas pasaż Meyera, była jedną z najbardziej znanych i prestiżowych ulic w Łodzi. Pasaż był właśnoscią fabrykanta Ludwika Meyera, który postawił przy niej luksusowe wille. To tutaj się pojawiło się pierwsze w Łodzi oświetlenie elektryczne.
Dawny pasaż Meyera ma status ulicy filmowej. Można oglądać w wielu polskich produkcjach kinowych, m.in. w "Kaloszach szczęścia" w reż Antoniego Bohdziewicza, "Zezowatym szczęściu" Andrzeja Munka, "Aktorach prowincjonalnych" Agnieszki Holland, "Vabanku" Juliusza Machulskiego i "Inland Empire" Davida Lyncha.
Jedną z najbardziej znanych scen kręconych w słynnym łódzkim pasażu był filmowy pogrzeb fabrykanta w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.
Ulica Moniszki "grała" także okolice Banku Zbożowego w Warszawie w "Karierze Nikodema Dyzmy" Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego. W jednym z odcinków "Stawki większej niż życie" Andrzeja Konica filmową „Café Mocca” urządzono w znajdującej się przy dawnym pasażu słynnej kawiarni "Honorotka".
Był to lubiony lokal artystów i ludzi kina oraz studentów łódzkiej szkoły filmowej. Przesiadywali tutaj m.in. Antoni Słonimski, Antoni Bohdziewicz, Janusz Gajos, Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Agnieszka Osiecka, Zbigniew Rybczyński, Andrzej Wajda, Jan Szraudynger, Barbara Kwiatkowska, Roman Polański, Kazimierz Kutz i Roman Wilhelmi.
W latach 80. ulica Moniuszki podupadła. Urbaniści od dawna zwracali uwagę, że wspaniały niegdyś łódzki pasaż z eklektycznymi willami zaprojektowanymi przez słynnego architekta Hilarego Majewskiego, ma teraz swoją drugą szansę na odzyskanie świetności.
Woonerf (z jęz. niderlandzkiego - wym.: "wonerf" - PAP) to połączenie miejskiego deptaka z strefami spaceru, ograniczonego ruchu i parkingu z małą gastronomią oraz przeznaczonych do odpoczynku miejskich terenów zielonych.
Woonerfy pojawiły się w latch 70. XX w. w Holandii, krajach skadynawskich i Niemczech, kiedy to ograniczano ruch samochodów w centrach dużych miast. W Polsce pierwszy woonerf pojawił się w Łodzi w 2014 r. na ulicy 6 Sierpnia. Potem woonerfy urządzono m.in. na ulicach Traugutta i Piramowicza, także w Łodzi. (PAP)
autor: Hubert Bekrycht
hub/ drag/