Stołeczne Muzeum Sportu i Turystyki od 18 maja chciałoby znowu być otwarte dla zwiedzających. Zanim do tego dojdzie 9 maja placówka przeprowadzi internetowy przegląd filmów alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, a tydzień później Wirtualną Noc Mistrzów.
"Przymierzamy się do ponownego otwarcia muzeum 18 maja. Do tego czasu musimy zrealizować wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące kwestii bezpieczeństwa epidemiologicznego w związku z pandemią koronawirusa" – powiedział PAP dyrektor placówki Sławomir Majcher.
O bezpieczeństwo pracowników i zwiedzających muzeum, mieszczące się w Centrum Olimpijskich im. Jana Pawła II, zatroszczy się m.in. przez zakup przyłbic dla pracowników ekspozycji oraz wszystkich mających kontakt z gośćmi. Na ekspozycji nie będzie mogło przebywać jednocześnie więcej niż 40 osób. Jak na razie zamknięta pozostanie, ze względu na swoją mniejszą powierzchnię, sala edukacyjna. Grupy będą zapisywane i wpuszczane co dwie godziny.
"Konieczne będzie jeszcze wykonanie dodatkowego zabezpieczenia muzealnego sklepiku z pamiątkami, a ich sprzedaż odbywać się będzie wyłącznie w sposób bezgotówkowy" - poinformował Majcher.
W sobotę odbędzie się już 27. edycja "Festiwalu filmów alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz" - najstarszego przeglądu filmów o tematyce górskiej w Polsce, którego początek sięga 1993 roku. W ten sposób Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie kultywuje pamięć o dokonaniach polskich himalaistów.
"Tegoroczna impreza po raz pierwszy w całości przeniesie się do internetu, dzięki czemu będzie mogła dotrzeć do większej niż zwykle liczby odbiorców" - wskazał dyrektor muzeum.
Dzięki technice na muzealnym kanale YouTube zainteresowani od godz. 13 będą mogli zadawać pytania himalaistycznym znakomitościom. Do udziału zaproszeni zostali m.in. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, którzy w 1980 roku - jako uczestnicy narodowej wyprawy na Mount Everest, kierowanej przez Andrzeja Zawadę - pierwsi zimą zdobyli najwyższą górę ziemi.
Gośćmi festiwalu będą także Aleksander Lwow i Piotr Snopczyński, którzy mówić będą o wyprawie w Karakorum w 1984 roku. Jej celem było wejście na Latok III 2,5-kilometrową południowo-wschodnią ścianą. Atrakcją spotkania będzie prezentacja po raz pierwszy fragmentów filmu z tej wyprawy, którego autorem jest Jerzy Pietrowicz.
"16 maja, także w internecie, z okazji przypadającej dwa dni później setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zaprezentowany zostanie reportaż +Wędrówka do świętości+, przedstawiający sportowe i turystyczne pasje polskiego papieża" - dodał Majcher.
Towarzyszyć mu będzie wystawa fotogramów Grzegorza Gałązki, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w pielgrzymkach i wypoczynku.
Z kolei tego samego dnia o godz. 19 rozpocznie się na Facebooku, You Tube i Instagramie "Wirtualna Noc Mistrzów". Udział w niej wezmą czterokrotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski, wicemistrz olimpijski z Moskwy 1980 w kolarstwie szosowym, a obecnie organizator Tour de Pologne Czesław Lang, dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska oraz startujący w motorowodnej Formule 1 Bartłomiej Marszałek.
Jednym z nowych eksponatów jest wypożyczony na pięć lat z innej stołecznej placówki - "Stacji Muzeum" - motocykl, na którym w 1973 roku Jerzy Szczakiel został pierwszym polskim mistrzem świata w jeździe na żużlu.
Od 18 maja będzie można, już bezpośrednio w placówce, obejrzeć wystawę "Gramy o medale", dokumentującą dorobek polskich siatkarek i siatkarzy.
"To wyjątkowa kolekcja koszulek biało-czerwonych oraz ich licznych trofeów, a wśród nich medali olimpijskich, mistrzostw globu oraz Pucharu Świata z 2018 roku" – podsumował Majcher.(PAP)
jej/ pp/