Janina Paradowska dziennikarka, publicystka i komentatorka polityczna tygodnika „Polityka” oraz Radia TOK FM będzie patronką skweru przy ul. Łobzowskiej w Krakowie – zdecydowali w środę radni.
Z inicjatywą takiego uhonorowania dziennikarki wystąpiła grupa radnych.
"Janina Paradowska urodziła się w Krakowie i od dzieciństwa była związana z Krakowem, gdzie ukończyła studia i stawiała pierwsze kroki w pracy publicystycznej. I choć później była kojarzona bardziej z Warszawą, gdzie pełniła szereg obowiązków w redakcjach prasy, telewizji i radia, to Kraków był jej miejscem na ziemi, do którego zawsze wracała i za którym tęskniła" – mówił radny Kazimierz Chrzanowski z klubu Przyjazny Kraków.
Podkreślił, że będąc komentatorką polityczną Paradowska dała się poznać jako "dziennikarka o wyjątkowej rzetelności i bezkompromisowości, niespotykanej trafności politycznych diagnoz, a przede wszystkim uczciwości". "Zyskała pozycję osoby, ze zdaniem której liczyli się przedstawiciele wszystkich organizacji politycznych i nie tylko" – powiedział Chrzanowski.
Przypomniał, że "kunszt dziennikarski, odwaga i propaństwowa postawa" przyniosły Paradowskiej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Grand Press w roku 2002, Złotą Akredytację do Sejmu dla najlepszej dziennikarki prasy ogólnopolskiej w roku 2012 i Nagrodę Kisiela w 2011 roku, a jej audycje radiowe były oczekiwane i szeroko komentowane. "Do dziś, Kapituła oraz Fundacja +Świat ma Sens+" przyznaje Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za te postawy dziennikarskie, które sama prezentowała" – podkreślił Chrzanowski.
Za przyjęciem uchwały głosowało 30 radnych, sześciu było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Janina Paradowska urodziła się 2 maja 1942 r. w Krakowie. Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów i bezpośrednio po nich pracowała w Klubie Pod Jaszczurami.
Jej pierwszą redakcją był "Kurier Polski". W 1980 r. związała się z NSZZ "Solidarność" i została przewodniczącą struktur Związku w wydawnictwie "Epoka". Następnie była kierownikiem działu politycznego w "Życiu Warszawy". Relacjonowała także obrady Okrągłego Stołu. Od 1991 r. była publicystką tygodnika "Polityka".
W latach 1993-1994 prowadziła w TVP program "Godzina szczerości". Od 1993 r. związała się jako publicystka z radiem TOK FM, z którym współpracowała do końca życia. W 2007 r. zaczęła prowadzić autorski program w Superstacji – "Puszka Paradowskiej" oraz "Rozmowę dnia". Zainicjowała znaczące dla życia społeczno-politycznego projekty – Salon "Polityki" i coroczny Ranking Posłów na łamach "Polityki". Zmarła 29 czerwca 2016 r. w Warszawie. Została pochowana na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ par/