Złożeniem kwiatów przez łodzian i władze miasta oraz przygotowanych przez dzieci papierowych łódeczek pod dawnym ratuszem uczczono w piątek 599. rocznicę nadania Łodzi praw miejskich.
Ze względu na trwający remont Starego Rynku, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający uzyskanie przez Łódź praw miejskich, w tym roku jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Łodzi uczczono uroczyście przy Piotrkowskiej 1. Pod tym adresem w przeszłości mieścił się miejski ratusz. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca uzyskanie przez Łódź praw miejskich. Nadał je 29 lipca 1423 r. w Przedborzu nad Pilicą król Władysław Jagiełło.
"Myślę, że możemy jasno powiedzieć, że decyzja króla Władysława Jagiełły była dobrą decyzją. Proszę zobaczyć, jakie duże, nowoczesne i fantastyczne miasto dzięki niej powstało. Świetność przemysłowa w XIX i XX wieku potwierdziły, że była to decyzja słuszna, a jak się okazało i strategiczna z punktu widzenia regionu i dużej części Polski" – podkreślił podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski dodał, że świętowanie 599. rocznicy lokacji miasta to dobry dzień, by myśleć o przeszłości, ale przede wszystkim o teraźniejszości i przyszłości.
"W XIX wieku Łódź była budowana przez cztery narodowości. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że Łódź stała się domem dla uciekających przed wojną Ukraińców. W tym roku łodzianie pokazali otwarte serca i również otworzyli na oścież swoje domy, przyjmując tych, którzy pomocy potrzebowali. Łódź jest dobra i dzieli się tym dobrem. My, jako mieszkańcy, otwarci jesteśmy na różnorodność i inność. Niesiemy pomoc zawsze wtedy, gdy ktoś jej potrzebuje" – zaznaczył.
Wskazał, że Łódź jest też miastem nowoczesnym, innowacyjnym, nowoczesnych technologii i sztuki, mającym aspirację do bycia centrum akademickim. "Zatem, za słowami Władysława Stanisława Reymonta +chcemy, aby nasza Łódź rosła, aby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, aby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz+”. I tego nam wszystkim życzę" – powiedział.
Władze Łodzi oraz mieszkańcy, w tym także najmłodsi łodzianie, złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz żółte papierowe łódeczki i laurki. Wysłuchano również "Prząśniczki", będącej hymnem Łodzi.
W urodzinowy weekend na łodzian czeka ponad 100 atrakcji. Zaplanowano m.in. koncerty, spacery i wycieczki po mieście, pikniki sportowe, pokaz mody na ul. Piotrkowskiej, targi, atrakcje dla najmłodszych, występy ulicznych artystów. Jednym z ważniejszych wydarzeń ma być powracająca w sobotę na Piotrkowską po dwóch dekadach przerwy Parada Wolności, która - według jej organizatorów - ma być symbolem otwartości miasta.
Obecnie Łódź - według informacji GUS - jest trzecim miastem w kraju pod względem liczby ludności i czwartym pod względem powierzchni. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/