Mieszkańcy Radomia mogą od piątku zgłaszać swoje pomysły dotyczące przyszłego charakteru jednej z głównych i znaczących dla historii miasta ulic – 25 Czerwca. To na niej w czerwcu 1976 roku rozegrały się najważniejsze wydarzenia protestu robotniczego.
W piątek rozpoczęły się w Radomiu konsultacje społeczne, które potrwają do 21 sierpnia. "Ulica 25 Czerwca musi zostać przebudowana. Chcemy zapytać mieszkańców, czy 25 Czerwca ma mieć charakter ulicy przelotowej, czy też chcieliby, aby pełniła również inne funkcje, np. typowo śródmiejskiej ulicy" – powiedział PAP wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński. Dodał, że w ostatnich latach można zauważyć, iż śródmiejskie ulice w dużych miastach zmieniają swój charakter. "Chcemy się dowiedzieć, czy mieszkańcy Radomia również takich zmian oczekują" – dodał.
Radomianie mogą przesyłać swoje opinie przez internet. Planowane jest także wystawienie w kilku lokalizacjach mobilnych punktów konsultacyjnych, do których będzie można wrzucać wnioski w formie papierowej.
Obecna ulica 25 czerwca została wytyczona w II poł. XIX wieku. Zabudowa pochodzi głównie z II poł. XIX i XX w. Nazwa ulicy wielokrotnie ulegała zmianom.
Od II połowy XIX w. do około 1925 była to ul. Wysoka. Następnie zmieniono jej nazwę na 1 Maja. W okresie okupacji niemieckiej ulica nosiła nazwę Wehrmachtstrasse. Po wojnie powrócono do nazwy 1 Maja.
Od 1989 r. ulica nosi nazwę 25 Czerwca. Upamiętnia ona strajki i zamieszki, do których doszło w Radomiu 25 czerwca 1976 r. Główne wydarzenia rozegrały się na ówczesnej ulicy 1 Maja, gdzie robotnicy protestujący przeciwko wprowadzonym przez rząd podwyżkom cen podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Była to największa akcja protestacyjna w ramach Czerwca 1976, którą spacyfikowały jednostki milicji i ZOMO.
Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ wj/