2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach akcji #mojaflaga będzie rozdawać w niedzielę biało-czerwone flagi.
"Flagi rozdadzą wolontariusze, którzy współpracują z naszą instytucją oraz członkowie Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej. Od godziny 12 będzie ich można spotkać zarówno na placu przy MIIWŚ, jak i na Westerplatte. Akcja będzie oczywiście prowadzona zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, przy zachowaniu reżimu sanitarnego" - poinformowała PAP rzeczniczka MIIWŚ Hanna Mik-Samól.
Muzeum zachęca też do wywieszenia biało czerwonych w oknach, na balkonach, na budynkach. "Niech będą one wyrazem naszego patriotyzmu oraz pamięci o polskiej historii" - podkreśliła Mik-Samól.
Ponadto, 2 maja w godz. 16-24 na ścianie budynku MIIWŚ pojawi się multimedialna projekcja flagi państwowej, a w mediach społecznościowych instytucji udostępnione zostaną liczne materiały edukacyjne i popularno-naukowe, nawiązujące do tego ważnego święta, w tym opowiadające niezwykłe historie kryjące się za szczególnymi zabytkami znajdującymi się w zbiorach muzeum.
Rzeczniczka przypomniała, że w sobotę na trasy wyjechały specjalne busy, które do 31 października będą kursować między Muzeum II Wojny Światowej a Westerplatte. Połączenie będzie realizowane od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18, co pół godziny. Bilety będą sprzedawane bezpośrednio przez kierowców. Wszystkie pojazdy wyposażone zostały w płyn do dezynfekcji.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Święto ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Polska flaga jako symbol narodowy jest prawnie chroniona – należy traktować ją z szacunkiem i prezentować wedle określonych reguł. Wywieszając flagę, powinniśmy pamiętać o tym, że musi być ona czysta, wyprasowana i niepostrzępiona. Na fladze i drzewcu nie powinno się pisać, rysować czy umieszczać jakichkolwiek symboli.
2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. (PAP)
Autorka: Anna Machińska
anm/ robs/