Podczas wykopalisk archeologicznych w starożytnej osadzie Catalhoyuk w środkowej Turcji odnaleziono najstarszy chleb na świecie; eksperci oceniają wiek bochenka na 8 600 lat - podała we wtorek agencja Anatolia.
"Na podstawie obserwacji, analizy i datowania możemy stwierdzić, że to znalezisko jest najstarszym chlebem na świecie" - ogłosił Ali Umut Turkcan, profesor na Uniwersytecie Anadolu i szef komisji wykopaliskowej.
"Dzięki dokładnej dokumentacji małe, okrągłe, gąbczaste znalezisko w rogu pieca zostało zidentyfikowane jako chleb. Fakt, że konstrukcja (pieca) została pokryta cienką warstwą gliny, pozwolił na zachowanie wszystkich pozostałości organicznych, zarówno drewna, jak i chleba" - zauważył turecki badacz.
Starożytne siedlisko Catalhoyuk, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odkryto w 1958 roku. Wykopalisko dostarczyło wyjątkowego wglądu w osadnictwo z epoki neolitu i chalkolitu, którego początki sięgają około 7400 roku p.n.e. - przypomniały tureckie media.
W połączonych ze sobą domach z cegły i z drzwiami na dachu mieszkało ok. 8 tys. ludzi. Niedawno w jednym z tych domów odkryto konstrukcję pieca wraz ze śladami nasion pszenicy, jęczmienia i grochu. (PAP)
jbw/ sp/