W Muzeum Wojska Polskiego (MWP) w Warszawie odbędzie się w środę prezentacja i uroczyste przekazanie do zbiorów muzealnych egzemplarza nowego polskiego pistoletu samopowtarzalnego VIS 100, który obecnie wchodzi na wyposażenie polskich sił zbrojnych.
Jak wyjaśniono w przesłanej PAP przez Wydział Prezydialny Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) informacji "VIS 100 (dawniej: PR-15 Ragun) to polski pistolet samopowtarzalny zasilany nabojem 9 x 19 mm Parabellum, skonstruowany w Fabryce Broni +Łucznik+ w Radomiu", który "obecnie wdrażany jest na wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej". "Ma zastąpić pistolety P-64 i P-83 jako podstawowa broń krótka Wojska Polskiego". Głównym konstruktorem pistoletu jest inż. Piotr Dygas.
"podczas uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10 w Sali Hetmańskiej w MWP, planowane jest okolicznościowe wystąpienie ministra Jana Józefa Kasprzyka. "Po ceremonii podpisania aktu przekazania broni zaproszeni goście wpiszą się do księgi pamiątkowej. Program uroczystości przewiduje ponadto krótką prezentację pistoletu VIS 100 przez kustosza Muzeum, Michała Mackiewicza" - napisano.
Obok szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka w uroczystości wezmą udział dyrektor MWP Paweł Żurkowski i prezes Zarządu Fabryki Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. dr Wojciech Arndt.
W informacji podano, że "po raz pierwszy VIS 100 został oficjalnie zaprezentowany 1 lipca 2014 r. podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni +Łucznik+ w Radomiu". "W 2016 r. broń otrzymała certyfikat zgodności z wojskowymi Założeniami Taktyczno-Technicznymi na pistolet samopowtarzalny" - napisano.
"Pierwotnie pistolet nosił oznaczenie PR-15 Ragun (+PR-15+ jest skrótem od Pistolet Radomski i roku przewidywanego wdrożenia do produkcji, a nazwa +Ragun+ powstała jako skrótowiec angielskiego tłumaczenia Radom's Gun)" - wyjaśniono.
Przypomniano, że 4 grudnia 2018 r. podpisano umowę na dostawę 20 tys. pistoletów dla Wojska Polskiego, zmieniając jednocześnie nazwę na VIS 100. Dostawy pistoletów VIS 100 dla Wojska Polskiego rozpoczęły się w 2019 r., a ostatnie partie mają znaleźć się na wyposażeniu w 2022 r.
"Nowa nazwa nawiązuje do przedwojennego pistoletu Vis wz. 35, a liczba +100+ do setnej rocznicy odzyskania niepodległości" - napisano.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/