Schronisko na Stożku, najstarsze w Beskidzie Śląskim, obchodzi dziś stulecie istnienia. Rzecznik magistratu w Wiśle Tadeusz Papierzyński poinformował w sobotę, że obchody mają charakter międzynarodowego zlotu turystycznego połączonego z biesiadowaniem.
"Turyści przybędą z różnych stron, i z Polski, i z Czech. Wystąpi kapela +Wisła+. Punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej” – powiedział Papierzyński.
Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m npm), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę polsko-czeską. Pasmo to jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego, a jego zakończeniem jest masyw Tułu.
Było to pierwsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim. O jego budowie zadecydowali w 1919 r. członkowie zarządu cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. według projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie.
"Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r. Zgromadziło ono wówczas ok. 4 tys. osób” – powiedział Papierzyński.
Schronisko było wielokrotnie modernizowane. Gruntownego remontu doczekało w latach 60. XX w. Od tego czasu jego wygląd praktycznie nie uległ zmianie.
W piątek w galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy z okazji stulecia schroniska. Zaprezentowano na niej stare fotografie oraz pamiątki związane ze schroniskiem. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ agz/