Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP z całej Polski nagrali filmy z przesłaniem: „Szanuj flagę jak Wojsko Polskie” z okazji święta Dnia Flagi – podają służby prasowe MON.
MON poinformował w piątek PAP o akcji resortu i Wojska Polskiego związanej ze świętem Dnia Flagi, które przypada 2 maja. W tym dniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Flaga zostanie podniesiona na 35 masztach ustawionych w kontur Polski.
MON podkreślił, że ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi przypomina o szacunku do barw narodowych oraz do innych symboli Polski, ma także propagować wiedzę o nich.
Dlatego resort obrony i Wojsko Polskie zorganizowało akcję "Szanuj flagę jak Wojsko Polskie". "Przed Dniem Flagi i Świętem Narodowym 3 maja żołnierze Wojska Polskiego przypominają o najważniejszych zasadach prezentowania barw narodowych" - zaznaczono.
"W tym czasie w oknach, na balkonach, na budynkach, Polacy wywieszają biało-czerwone flagi by poczuć jedność, radość i dumę. Warto wiedzieć, że +w świecie flag jest hierarchia, jak w wojsku+ i obowiązuje protokół flagowy. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP z całej Polski nagrali filmiki z przesłaniem +Szanuj flagę jak Wojsko Polskie+" - podkreśliły służby prasowe resortu.
Opisano też przesłanie od żołnierzy. "Załoga KTO Rosomak z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przypomina, że polska flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie mówią o tym, że polską flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie i nie pochyla się jej przed żadną inną flagą, ani znakiem. Ze spotu można dowiedzieć się, że każda flaga ma swoje miejsce w szeregu. Jeśli są dwie lub cztery flagi, Biało-Czerwona stoi pierwsza z lewej, jeśli trzy – stoi w środku" - podano.
Szef Centrum Weterana płk Szczepan Głuszczak w filmie przypomina, że biało-czerwoną flagę można ułożyć na trumnie zasłużonej osoby, wzdłuż, tak by biały pas był nad sercem zmarłego.
Szer. Mateusz Masternak, utytułowany bokser, wzywa: "nie pisz po fladze". Również inni żołnierze mówią o najczęstszych błędach i przypominają: "nie przykrywaj flagą pomnika, nie przykrywaj tablicy pamiątkowej przed odsłonięciem", "polska flaga nie jest obrusem, ani opakowaniem prezentu", "nie przecinaj biało-czerwonej wstęgi na otwarcie - to polskie barwy narodowe".
Szer. Magdalena Warakomska, z 1 Podlaskiej Brygady OT, reprezentantka Polski w short tracku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu podkreśla: "Biało-Czerwona łączy nas wszystkich - traktujmy ją z honorem".
Pilot F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyjaśnia czym jest biało-czerwona szachownica, a marynarz z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża czym różni się bandera wojenna od flagi. Czołgista z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej tłumaczy, co zrobić ze zniszczoną flagą, trzeba z szacunkiem rozdzielić jej barwy.
Resort informuje też, że informacje dotyczące polskiej flagi można znaleźć na wystawach, które można obejrzeć na ogrodzeniach szpitali wojskowych w 17 miastach: w Lublinie, Bydgoszczy, Żarach, Wałczu, Ełku, Szczecinie, Helu, Opolu, Krynicy, Busku-Zdroju, Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Wrocławiu, Krakowie, Dęblinie, Gdańsku i w Warszawie. (PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ par/