W Toruniu stanie pomnik gen. Józefa Hallera (1873-1960), honorowego obywatela miasta. Obecnie trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu, na którym umieszczona zostanie rzeźba.
Pomnik wykonany według projektu rzeźbiarza Andrzeja Borcza z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stanie u zbiegu ul. Piastowskiej i placu Św. Katarzyny. Uroczystość odsłonięcia monumentu zaplanowano na 13 sierpnia, w 139. rocznicę urodzin generała.
Postać gen. Hallera w dziejach Torunia wiąże się z odzyskaniem niepodległości po latach zaborów. Dowodzone przez niego wojska Frontu Pomorskiego wkroczyły do miasta 18 stycznia 1920 r.
Rzeźba będzie przestawiać gen. Hallera w mundurze, w rozpiętym płaszczu, stojącego w rozkroku, z pochyloną głową i wspierającego się laską. Zostanie umieszczona na cokole, na którym będą widnieć napisy: "Generał Józef Haller 1873 – 1960" oraz "Dowódcy Frontu Pomorskiego wyzwolicielowi Torunia w styczniu 1920 Roku Honorowemu Obywatelowi Naszego Miasta Mieszkańcy Torunia 13 VII 2012".
Decyzję o wzniesieniu pomnika podjęli toruńscy radni. Wykonawcę monumentu wybrano w zeszłym roku. Artystów komitetowi organizacyjnemu budowy pomnika rekomendował zespół ekspertów ze związków i stowarzyszeń twórczych, toruńskiego uniwersytetu, urzędu miasta. Zwycięski projekt wybrano spośród czterech prac.
Postać gen. Hallera w dziejach Torunia wiąże się z odzyskaniem niepodległości po latach zaborów. Dowodzone przez niego wojska Frontu Pomorskiego wkroczyły do miasta 18 stycznia 1920 r. Generał w pierwszą rocznicę tych wydarzeń otrzymał tytuł honorowego obywatela Toruniu.
Na pamiątkę wejścia do Torunia polskich wojsk, co roku, na toruńskiej starówce odbywają się uroczystości patriotyczne. Pochód, w którym kroczą przedstawiciele władz, mieszkańcy i żołnierze, wyrusza z placu przy dworcu kolejowym Toruń Miasto, na który dotarły wojska gen. Hallera. (PAP)
rau/ ura/