Inne

09.06.2019

35 lat temu Marian Woronin został rekordzistą Europy, najszybszym Polakiem jest do dziś

Grudziądz 06.1986.  62 Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Nz. sprinter Marian Woronin.  PAP/L. Fidusiewicz Grudziądz 06.1986. 62 Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Nz. sprinter Marian Woronin. PAP/L. Fidusiewicz

35 lat temu, 9 czerwca 1984 roku, na stadionie stołecznej Skry Marian Woronin (wówczas Legia Warszawa) przebiegł 100 m w 10,00. Wynik był nie tylko rekordem kraju, ale i Europy. Żaden z Polaków nigdy nie poprawił tego wyniku.

Rekordu kontynentu pozbawił Woronina po czterech latach, podczas igrzysk olimpijskich w Seulu, Brytyjczyk Linford Christie (9,97). Natomiast do rekordu kraju nikt się nie zbliżył. Drugi wynik wszech czasów - 10,15 w Polsce uzyskał 2 lipca 1999 roku w Krakowie Piotr Balcerzak (Skra Warszawa).

"35 lat temu, po Memoriale Janusza Kusocińskiego, poszedł początkowo w świat rezultat 9,99. Mam nawet ze stadionu Skry zdjęcie pod tablicą z takim czasem. Jednak przy procedurze zatwierdzania wyniku liczonego w tysięcznych częściach sekundy zaokrąglono go w górę, czyli do 10,00" - wspomina 62-letni dziś Woronin.

Jak przyznał, ten rezultat otworzył mu "okno na świat.

"Dostawałem liczne zaproszenia na mityngi, miałem możliwość rywalizacji z czarnoskórymi sprinterami i nadzieję na dobry występ w igrzyskach w Los Angeles, które były dla mnie celem numer jeden. Niestety, ze względów politycznych Polska w nich nie uczestniczyła" - powiedział PAP Woronin.

Najszybszy w kraju sprinter zakończył zawodniczą karierę w 1989 roku. A rozpoczął ją w piątej klasie szkoły podstawowej w Piastowie dzięki nauczycielowi wychowania fizycznego Andrzejowi Emilianowiczowi, który doprowadził utalentowanego sprintera do wyniku 10,3. Taki czas uzyskał podczas Memoriału Kusocińskiego w 1974 roku, debiutując w reprezentacji Polski. Sześć razy w karierze w latach 1973-88 uzyskał na "setkę" wynik poniżej 10,2.

"Nie wiem dlaczego mój rekord ma już taaaaką +brodę+ i nie został dotychczas poprawiony. Przykro, że tak długo to trwa. Zresztą inne, jak Ireny Szewińskiej z 1976 roku na 400 metrów - 49,28 czy też Ludwiki Chewińskiej w pchnięciu kulą - 19,58 z tego samego roku wciąż czekają na pobicie" - dodał Woronin.

Jego zdaniem w Polsce nie brakuje utalentowanej młodzieży, ale zauważył, że sprinterzy często miewają kłopoty ze zdrowiem.

"Ja miałem wielkie szczęście. W całej karierze raz naderwałem przywodziciela i miałem lekkie naciągnięcie na +dwugłowym+ mięśniu sprinterskim" - przypomniał.

Absolwent warszawskiej AWF i Uniwersytetu Jagiellońskiego często wraca do wspomnień ze stadionu Skry, który był miejscem tętniącym życiem i pełnym potencjału i boleje nad faktem, że obiekt dysponujący powierzchnie ponad 20 hektarów popadł w ruinę.

"Uważam, że właścicielem obiektu powinna być Warszawa. Stworzy to możliwość szerokiego dostępu do uprawiania tam sportu przez mieszkańców stolicy. Moim zdaniem powinien powstać tam campus uniwersytecki dla studentów uczelni warszawskich, wkomponowany w nowoczesną architekturę sportową" - powiedział Woronin.

Woronin jest wiceprezesem Stowarzyszenia Sport Dzieci i Młodzieży kończącym przygotowania do 25., jubileuszowego ogólnopolskiego finału "Czwartków lekkoatletycznych", który odbędzie się 15 i 16 czerwca na stadionie AZS Łódź przy ul. Lumumby.(PAP)

jej/ pp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL