Inne

11.02.2020

40. rocznica zdobycia zimą Everestu przez Cichego i Wielickiego

Zawoja 15.02.2015. Himalaiści, pierwsi zdobywcy Mount Everestu zimą, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy na otwarciu pierwszego w Polsce Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi. Fot. PAP/J. Bednarczyk Zawoja 15.02.2015. Himalaiści, pierwsi zdobywcy Mount Everestu zimą, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy na otwarciu pierwszego w Polsce Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi. Fot. PAP/J. Bednarczyk

40 lat temu, 17 lutego 1980 roku, na szczycie Mount Everestu (8848 m) stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Jako pierwsi na świecie dokonali tego zimą.

Narodową wyprawą kierował prekursor zimowego himalaizmu Andrzej Zawada. Cichy i Wielicki, piąty w historii alpinista, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie 14 ośmiotysięczników), zdobyli Czomolungmę - jak zwany jest szczyt w języku tybetańskim - o godz. 10.40 czasu polskiego. Wówczas w Nepalu była 14.25.

Cichy był setną osobą na wierzchołku Everestu, a Wielicki sto pierwszą. Zimą na szczycie stanęło, po Polakach, dotychczas jedynie trzech Japończyków i dwóch Koreańczyków. Ostatniego wejścia dokonano w 1993 roku. W tym roku chcą tego dokonać Bask Alex Txikon z dwoma kolażami oraz Niemiec Jost Kobusch (samotnie).

"Moje pierwsze słowa brzmiały: +Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?+ Potem razem krzyknęliśmy do słuchawki: +Na szczycie Everestu!+. Cieszyliśmy się, że odnieśliśmy sukces. Byliśmy tam w imieniu wszystkich uczestników. Każdy dał z siebie tyle, ile mógł. Na wierzchołku spędziliśmy 40 minut, pozostawiliśmy m.in. różaniec" - wspominał Cichy historyczny wyczyn.

W wyprawie Zawady, zwanego w środowisku alpinistycznym "Liderem", uczestniczyli, oprócz Cichego i Wielickiego, Ryszard Dmoch (zastępca kierownika), Andrzej Zygmunt Heinrich (zastępca kierownika ds. sportowych), Krzysztof Cielecki, Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Jan Holnicki-Szulc, Aleksander Lwow, Janusz Mączka, Kazimierz Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski, Krzysztof Żurek, filmowcy Józef Bakalarski i Stanisław Jaworski, radiooperator Bogdan Jankowski, lekarz Robert Janik oraz ksiądz Stanisław Kardasz.

Jako pierwsi ludzie na świecie Everest zdobyli 29 maja 1953 roku Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay.

Polacy są liderami zimowych zmagań z ośmiotysięcznikami - na 10 spośród 14 wspięli się jako pierwsi, w tym na jeden z Włochem Simone Moro. Niezdobyty pozostaje jedynie K2 (8611 m) w Karakorum.(PAP)

olga/ pp/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL