Europa i świat po 1989 roku

06.12.2017

Burmistrz Bari dla PAP: pamiętamy o królowej Bonie

Królowa Bona. Źródło: Wikimedia Commons Królowa Bona. Źródło: Wikimedia Commons

Burmistrz Bari Antonio Decaro w rozmowie z PAP wyraził zadowolenie z zorganizowanego tam tygodnia kultury polskiej, dedykowanego królowej Bonie. Decaro, który uczestniczył w jego inauguracji, zapewnił, że miasto dokłada starań, by kultywować pamięć o królowej.

"W środę, gdy obchodzimy uroczystość patrona miasta, świętego Mikołaja, przypada też 500. rocznica ślubu księżnej Bari Bony Sforzy i polskiego króla Zygmunta I Starego" - powiedział Decaro we wtorek wieczorem w rozmowie przed bazyliką świętego Mikołaja.

"To wspaniałe dla naszego miasta, że obchody te łączą się, co ma tym większą symboliczną wymowę, że grobowce świętego i polskiej królowej znajdują się obok siebie w tej samej bazylice" - dodał burmistrz.

Antonio Decaro zauważył: "Chciałbym podkreślić, że Bona Sforza jest tu znana i pamiętana. Jej imię związane jest przede wszystkim z zamkiem, gdzie mieszkała po przyjeździe z Polski i który rozbudowała".

"Łączą nas też barwy mojego miasta i Polski, biało-czerwone. Dlatego możemy kibicować Polsce na przyszłorocznym Mundialu, na którym nie będzie włoskiej reprezentacji piłkarskiej. Jestem pewien, że mieszkańcy Bari tak właśnie zrobią" - powiedział burmistrz z uśmiechem.

Organizatorami trwającego do niedzieli tygodnia polskiej kultury są ambasada RP we Włoszech, Instytut Polski w Rzymie, towarzystwo włosko-polskie z regionu Apulia i uniwersytet imienia Aldo Moro w Bari.

Strona polska zabiega we władzach miasta o nadanie jednej z ulic imienia Bony Sforzy.

Z Bari Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL