Polska po 1989 roku

13.04.2019

Chorwackie dwumetrowe pisanki na Targach Wielkanocnych w Krakowie

Dwumetrowe pisanki, malowane przez chorwackich malarzy z Koprivnicy prezentowane są na rozpoczętych w sobotę Targach Wielkanocnych w Krakowie w ramach obchodów „Dnia Chorwacji”. W poniedziałek dwie z nich zostaną przekazane władzom Warszawy.

"Pisanica od srca" czyli "Pisanka od serca" to projekt artystyczny pochodzący z Koprivnicy, miasta w środkowej Chorwacji. Od 12 lat w okresie wielkanocnym organizowana jest tam wystawa dwumetrowych pisanek, zdobionych przez lokalnych malarzy sztuki naiwnej. Są to dzieła pełne kolorów, wykonane prostymi technikami.

Od 2008 roku "Pisanki od serca" mają status Chorwackich Dóbr Kultury Niematerialnej. Przez te wszystkie lata powstało ponad 100 niepowtarzalnych prac. Dzięki współpracy inicjatorów projektu z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną, część z nich została przekazana innym miastom na świecie jako symbol przyjaźni, miłości i radości związanej z Wielkanocą.

Jaja wielkanocne z Koprivnicy zdobiły place, galerie handlowe, czy wystawy m.in. Nowego Jorku, Mediolanu, Budapesztu, Pragi, Monachium, Wiednia, Paryża czy Brukseli. W 2010 roku Chorwacja podarowała wielkanocne jajo papieżowi Benedyktowi XVI.

Od soboty kilka z chorwackich pisanek można zobaczyć w Krakowie na wystawie podczas Targów Wielkanocnych na Rynku Głównym. W ramach "Dnia Chorwacji" na targowej scenie zaprezentował się również zespół tamburzystów "FRONTmEni" z Koprivnicy.

"Pisanki od serca" będzie można oglądać na krakowskim Rynku do Wielkanocnego Poniedziałku. Dwie prace po weekendzie zostaną uroczyście przekazane władzom Warszawy. Jedną z pisanek będzie można zobaczyć w okolicy Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, drugą - w Muzeum Narodowym.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL