Inne

03.06.2019

Dawne i współczesne stroje piłkarskiej reprezentacji na wystawie w Łodzi

Argentyna. VI.1978r. Mundial'78. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Mecz Polska - Brazylia. N/z: jedna z akcji; przy piłce z lewej - Zbigniew Boniek PAP/CAF-ADM/ Z. Matuszewski Argentyna. VI.1978r. Mundial'78. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Mecz Polska - Brazylia. N/z: jedna z akcji; przy piłce z lewej - Zbigniew Boniek PAP/CAF-ADM/ Z. Matuszewski

Stroje, w których na przestrzeni stu lat występowali piłkarze reprezentacji Polski można oglądać od poniedziałku w Łodzi. To pierwsza taka wystawa kolekcji koszulek z orłem na piersi.

"To wyjątkowa ekspozycja, ponieważ nigdy wcześniej piłkarscy kibice nie mieli okazji zobaczyć w jednym miejscu dawnych i współczesnych strojów reprezentacji. Wystawa składa się z koszulek, spodenek, a także butów piłkarskich, w których kadra występowała na przestrzeni stu lat" – powiedział Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, gdzie od poniedziałku można oglądać wystawę.

W sumie zgromadzono na niej blisko 30 narodowych trykotów. Wśród nich jest m.in. replika koszulki z pierwszego oficjalnego meczu biało-czerwonych z Węgrami w 1921 roku, a także współczesne oryginalne stroje Roberta Lewandowskiego, Łukasza Fabiańskiego, Wojciecha Szczęsnego, Artura Boruca, Grzegorza Krychowiaka czy Euzebiusza Smolarka.

"To wielka gratka dla sympatyków futbolu i kolekcjonerów oraz dopełnienie kulturalno-sportowe trwających w Łodzi piłkarskich mistrzostw świata do lat 20. Odwiedzając wystawę można zobaczyć, jak zmieniały się stroje na przestrzeni lat. Kiedyś wyróżniały je m.in. duże wiązane kołnierzyki i były dość obszerne. Teraz krój jest zupełnie inny i bardziej dopasowany do sylwetki" - tłumaczył były zawodnik ŁKS i Widzewa, a obecnie dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłkarzy Rafał Pawlak.

Dodał, że wśród eksponatów jest m.in. pierwszy strój kobiecej reprezentacji kraju z 1984 roku oraz koszulka koloru obsydianowego. Każdemu eksponatowi towarzyszy informacja, z jakiego okresu pochodzi i ewentualnie do kogo należał.

Podzieloną na część historyczną i współczesną kolekcję uzupełniają m.in. skórzane buty, w których przed wojną grali piłkarze oraz pamiątkowe proporce, odznaki, pierwsze w kraju wydanie przepisów gry w piłkę nożną czy należące do Euzebiusza Smolarka trofeum Piłkarza Roku 2005.

Ekspozycję przygotowano dzięki współpracy Polskiego Związku Piłkarzy, Retro Ligi i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Kolekcję będzie można oglądać przez dwa tygodnie w Łódzkim Centrum Wydarzeń przy ul. Piotrkowskiej 87 od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. Wstęp jest bezpłatny.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL