Polska po 1989 roku

16.09.2018

Dolnośląskie: posadzono pierwsze drzewo w ramach akcji „100 drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości”

Akcja „Eko – historia – 100 drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018” Akcja „Eko – historia – 100 drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018”

Pierwsze drzewo w ramach akcji „Eko – historia – 100 drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018” posadzono w niedzielę przy zespole szkolno-przedszkolnym w Dobrzykowicach.

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Dolnym Śląsku zasadzonych zostanie sto dębów, buków i lip. Akcja organizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ma zakończyć się w listopadzie.

Jak powiedziała w niedzielę PAP koordynatorka projektu Agnieszka Małysa, pierwsze drzewo zasadzono przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski w Dobrzykowicach. Patronem posadzonego dębu został Józef Piłsudski. Dodała, że propozycje miejsc nasadzeń drzew zgłaszały m.in. szkoły, przedszkola oraz instytucje samorządowe.

Jak wyjaśnił podczas inauguracji akcji w maju wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, na terenie województwa dolnośląskiego posadzonych zostanie sto drzew, i każdemu zostanie nadany patron. "Patronem może zostać bohater tamtych dni, bądź też jednostka militarna. Mam nadzieję, że będzie to też element budowy pewnej wspólnoty Dolnoślązaków. Chciałbym, żeby te drzewa pojawiły się w sposób równomierny na terenie całego województwa" - mówił wówczas Hreniak.

Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz zwrócił podczas inauguracji uwagę, że akcja pozwoli pokazać, że ochrona przyrody może mieć także wymiar patriotyczny. "Poprzez tę akcję pokażemy, że ochrona środowiska to jeden z wyrazów postawy obywatelskiej i nowoczesnego podejścia do patriotyzmu" - powiedział.

Setne drzewo posadzone zostanie na terenie Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Po zakończeniu akcji sporządzona zostanie multimedialna mapa edukacyjna z tzw. ścieżką historyczną wszystkich posadzonych drzew z nadanymi im patronami. Partnerem kampanii są Lasy Państwowe.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL